Չնայած Եթովպիայի հայ համայնքի քիչ թվին՝ Ադիս-Աբեբայում դեռ գործում է հայկական դպրոցը, եկեղեցին ու ակումբը: Այդ մասին Եթովպիայի հայ համայնքին նվիրված իր հոդվածում գրում է «Associated Press»-ի լրագրող Բեթան ՄաքՔերնանը:
Սուրբ Գեորգիի հայկական եկեղեցում միջինը տարեկան հոգեհանգստի երկու արարողություն է լինում եւ մեկ հարսանիք երեք տարին մեկ անգամ, իսկ մկրտությունը՝ հինգ տարին մեկ անգամ:
Ինչպես կատակում է տեղական համայնքի ներկայացուցիչ Վարդգես Նալբանդյանը, ոմանք եկեղեցի են գալիս միայն հորիզոնական դիրքով: Վարդգեսը մեկն է այն քչերից, որոնք պահպանում են հայկական համայնքը: Չնայած նրան, որ 60-ական թվականներին 1200 մարդ էր հաշվվում, այժմ այնտեղ ապրում է 100-ից էլ քիչ հայ:
Հոդվածում նշվում է, որ հայ ոսկերիչները, առեւտրականներն ու ճարտարապետները հրավիրվել են Եթովպիա ավելի քան 150 տարի առաջ կայսր Յոհանես IV-ի կողմից: 1915թ.-ին հայերի ցեղասպանությունից հետո հայերին ընդունեց Խայլե Սելասիեն, ով հետագայում դարձավ Եթովպիայի կայսր:
Ի պատասխան դրա` Եթովպիայի հայերը բացառապես չեզոքություն են ցուցաբերել: Առեւտրականների մեկն օգտագործել է իր եվրոպական կապերը եթովպական ընդդիմական շարժման համար զենք գնելու համար Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի տարիներին: Մյուսները ընդհատակյա թերթ էին հրատարակում: Մի քանի հայ նույնիսկ զոհվել են հանուն նոր հայրենիքի:
Սալպի Նալբանդյանի խոսքով՝ Վարդգեսի քրոջ, հայերը պալատում մեծ հեղինակություն ունեցող անդամներ էին: Օրինակ, արքայական թագերը ստեղծում էին հայ վարպետները:
Սակայն Եթովպիայի հայերը վատ ժամանակներ էլ են ապրել, նրանց ունեցվածքն ու սեփականությունը 1974թ.-ին առգրավվել է կոմունիստների կողմից:
Սալպա եւ Վարդգես Նալբանդյանների ընտանիքը մեծ ներդրում է կատարել Եթովպիայի ժառանգության գործում: Նրանց պապիկի եղբայրը գրել է Եթովպիայի առաջին պետական հիմնը, հայրը՝ Ներսեսը, հայտնի է էթնո-ջազի իր ստեղծագործություններով:
Այս պահին Եթովպիայի հայ համայնքը հիշեցնում է սփյուռք սփյուռքի ներսում: Երեխաներն ու թոռները, որոնք բնակվում են ԱՄՆ-ում եւ Կանադայում, Ադիս-Աբեբա են այցելում իրենց նախնիների ծննդավայրը տեսնելու համար:
Սակայն Վարդգես նալբանդյանը համաձայն չէ, որ համայնքը մեռնում է: Մասնավորապես, նա նշել է, որ որոշ սիրիահայեր մտադիր են Ադիս-Աբեբա տեղափոխվել:

Несмотря на немногочисленность армянской общины Эфиопии, в Аддис-Абебе все еще действует армянская школа, церковь и клуб. Об этом в своей статье, посвященной армянской общине Эфиопии пишет журналистка Associated Press Бетан МакКернан.
В армянской церкви Св. Георгия в среднем бывает две панихиды в год и одна свадьба раз в три года, а крещение и того реже - раз в пять лет.
Как шутит представитель местной общины Вардгес Налбандян, некоторые приходят в церковь только в горизонтальном положении. Вардгес - один из немногих, кто держит на плаву армянскую общину. Несмотря на то, что в 60-ых община насчитывала 1200 человек, сейчас здесь живут менее 100.
В статье отмечается, что армянские ювелиры, торговцы и архитекторы были приглашены для поселения в Эфиопии более 150 лет назад императором Йоханнесом IV. После Геноцида армян в 1915 году свои объятия для армян открыл Хайле Селассие – регент, а в последствии император Эфиопии.
В ответ на это эфиопские армяне проявили исключительную лояльность. Один из торговцев использовал свои европейские связи для закупки вооружения для эфиопского движения сопротивления итальянской оккупации во время Второй мировой войны. Другие выпускали подпольную газету. Несколько армян отдали отдали жизни за свою новую родину.
По словам Сальпи Налбандян, сестры Вардгеса, армяне были высоко ценимыми членами двора. Например, короны императоров создавались армянскими мастерами.
Однако, эфиопские армяне переживали и плохие времена, их бизнес и собственность была конфискована коммунистами в 1974 году.
Семья Сальпи и Вардгеса Налбандянов внесла большой вклад в наследие Эфиопии. Их двоюродный дед написал первый национальный гимн Эфиопии, а их отец Нерсес известен своими работами в стиле этно-джаз.
На данный момент община армян Эфиопии напоминает диаспору внутри диаспоры. Дети и внуки, проживающие в США и Канаде, приезжают в Аддис-Абебу посмотреть, где выросли их предки. Большинство армянских зданий в армянском квартале практически опустели.
Однако, Вардгес Налбандян не согласен с тем, что община умирает. В частности, он отметил, что некоторые сирийские армяне намерены переехать в Аддис-Абебу.