Գերմանիայի կանցլեր Անգելա Մերկելը բացառել է Ուկրաինա գերմանական զենքի մատակարարման հնարավորությունը:
Օգոստոսի 31-ի գիշերը Բրյուսելում Եվրամիության գագաթաժողովի ավարտին Գերմանիայի կառավարության ղեկավարը պարզաբանել է. Կիեւին զենք մատակարարելը «տպավորություն կստեղծի, թե ուկրաինական հակամարտությունը հնարավոր է ռազմական ճանապարհով լուծել»: Ընդ որում, նա հավելել է, որ նման որոշումը ճիշտ չի համարում, իսկ Գերմանիայի դիրքորոշումն այդ հարցում չի փոխվի սեպտեմբերի 4-ին եւ 5-ին Ուելսում անցկացվելիք ՆԱՏՕ-ի գագաթաժողովում: Այս մասին հաղորդում է «Deutsche Welle»-ի ռուսական ծառայությունը:
Լիտվայի նախագահ Դալյա Գրիբաուսկայտեն նախկինում կոչ էր անում օգնել ուկրաինացի ուժայիններին զենքով՝ երկրի արեւելքում անջատողականների դեմ պայքարում հաղթանակի համար: Նրա խոսքով՝ ռազմական օգնությունն անհրաժեշտ է, քանի որ «Ուկրաինան այժմ պատերազմ է վարում հանուն Եվրոպայի»: Միաժամանակ, Գերմանիայի պաշտպանության նախարար Ուրսուլա ֆոն դեր Լյայենը հետ էր պահում ուկրաինական հակամարտությանն Արեւմուտքի ռազմական միջամտությունից:
«Արեւմուտքի համար փորձությունը կայանում է նրանում, որպեսզի դիվանագիտության եւ տնտեսական ճնշման միջոցով ստիպի Ռուսաստանին զիջումների գնալ»,- հայտարարել է նա: Գերմանիայի պաշտպանության նախարարի կարծիքով՝ ռազմական միջոցների կիրառումը սպառնում է Ռուսաստանի հետ պատերազմով:

Федеральный канцлер Германии Ангела Меркель исключила возможность поставок немецкого оружия на Украину.
По окончании саммита ЕС в Брюсселе в ночь на 31 августа глава правительства ФРГ пояснила: поддержка Киева вооружением «создала бы впечатление, что украинский конфликт можно решить военным путем». При этом она добавила, что не считает такое решение правильным, а позиция Германии по этому вопросу не изменится и на предстоящем 4 и 5 сентября саммите НАТО в Уэльсе, сообщает русская служба Deutsche Welle со ссылкой на AFP.
Ранее президент Литвы Даля Грибаускайте призвала поддержать украинских силовиков оружием для победы над сепаратистами на востоке страны. По ее словам, военная помощь необходима, «поскольку Украина сейчас ведет войну во имя всей Европы».
Вместе с тем министр обороны Германии Урсула фон дер Ляйен предостерегла от военного вмешательства Запада в украинский конфликт.
«Проверка на прочность для Запада состоит в том, чтобы посредством дипломатии и экономического давления вынудить Россию пойти на уступки», - заявила она. По мнению главы оборонного ведомства ФРГ, использование военных средств грозит войной с Россией.