Ռուսաստանի նախագահ Վլադիմիր Պուտինը համաձայնություն է ձեռք բերել ուկրաինացի գործընկեր Պյոտր Պորոշենկոյի հետ Ուկրաինայի Արեւելքում ճգնաժամի խաղաղ կարգավորման շուրջ: Այս մասին նա հայտարարել է ռուսական Առաջին ալիքի «Կիրակնօրյա ժամանակ» ծրագրում:
«Ինձ թվում է՝ սա շատ լավ դաս է մեզ բոլորիս համար, որպեսզի այդ ողբերգությունը հնարավորինս արագ ավարտվի, ընդ որում՝ խաղաղ բանակցությունների ճանապարհով: Այդ մասին մենք համաձայնության ենք եկել Պյոտր Ալեքսեեւիչի հետ, եւ այն մասին, որ որեւէ մեկը երբեւէ նման սխալ այլեւս թույլ չտա Ուկրաինայում իշխանությունը զինված գրավելու ընթացքում: Չէ՞ որ դա առաջին պատճառն է այն ամենի, ինչ այժմ տեղի է ունենում»,- Պուտինի խոսքերն է փոխանցում «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
Ռուսաստանի ղեկավարը նշել է, որ Ուկրաինայի իշխանությունները պետք է բանակցություններ սկսեն երկրի Հարավ-արեւելքի պետականության խնդրով:

Президент России Владимир Путин достиг договоренности с украинским коллегой Петром Порошенко о мирном разрешении кризиса на Востоке Украины. Об этом он заявил в программе «Воскресное время» на Первом канале.
«Мне кажется, что это очень хороший урок для нас всех, для того, чтобы эту трагедию закончить как можно быстрее, причем мирным путем и путем переговоров. Об этом мы договаривались с Петром Алексеевичем и о том, чтобы никто и никогда не повторял таких ошибок, которые сейчас были совершены на Украине в ходе вооруженного захвата власти. Ведь это первопричина того, что сейчас происходит», — передает слова Путина РИА Новости.
Глава государства также выступил за то, чтобы власти Украины начали переговоры по вопросам государственности Юго-Востока страны.