Գերմանիայի արտգործնախարար Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը ողջունել է Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների՝ Փարիզում հանդիպելու պատրաստակամությունը:
Այսօր՝ հոկտեմբերի 23-ին, Երեւանում կայացած մամուլի ասուլիսի ժամանակ Գերմանիայի արտաքին քաղաքականության գերատեսչության ղեկավարը նշել է, որ գերմանական կողմը հետեւում է ղարաբաղյան հակամարտության կարգավորման գործընթացին եւ Փարիզում նախատեսվող հանդիպմանը: «Տեսնում ենք շատ կողմերի, (լուծմանը) այդ թվում՝ հակամարտող կողմերի պատրաստակամությունը», - նշել է նախարարը: Նրա խոսքով՝ Գերմանիան իր կողմից պատրաստ է նպաստել տարածաշրջանում խաղաղության հաստատմանը, սակայն առաջին քայլերը պետք է ձեռնարկվեն նախագահների հանդիպման ժամանակ: «Կարեւորը, որպեսզի կողմերը հանդիպեն, նրանք արձագանքել են Ֆրանսիայի նախագահի հրավերին: Ցանկանում ենք, որպեսզի հանդիպումը անարդյունք չանցնի», - ընդգծել է նախարարը:
Հիշեցնենք, որ Ֆրանսիայի, Հայաստանի եւ Ադրբեջանի նախագահների հանդիպումը նախատեսված է ընթացիկ ամսվա վերջին՝ Փարիզում:

Глава МИД Германии Франк-Вальтер Штанмаер приветствовал готовность президентов Армении и Азербайджана встретиться в Париже.
На пресс-конференции 23 октября в Ереване глава внешнеполитического ведомства Германии отметил, что германская сторона следит за процессом урегулирования нагорно-карабахского конфликта и предстоящей в Париже встречей. «Видим готовность многих сторон (к решению – ред), в том числе сторон конфликта», - отметил министр. По его словам, Германия со своей стороны готова содействовать установлению миру в регионе, однако первые шаги должны быть предприняты на встрече президентов. «Главное, что стороны готовы встречаться, они откликнись на приглашение президента Франции. Желаем, чтобы встреча не прошла безрезультатно», - подчеркнул министр.
Напомним, что встреча президентов Франции, Армении и Азербайджана запланирована в конце месяца в Париже.