Շատերը տառապում են կպչուն ֆոբիաներով: Օքսֆորդի համալսարանի դոկտոր Անդրեա Ռեյնեկեի կարծիքով գոյություն ունի դրանց բուժման արդյունավետ միջոց: Անհրաժեշտ է դեմ առ դեմ հանդիպել ֆոբիայի օբյեկտին, բայց վերահսկվող միջավայրում:
Դոկտորն իր մեթոդը կիրառել է արախնոֆոբիայով (սարդերի հանդեպ վախ) տառապող մարդկանց նկատմամբ, հաղորդում է Meddaily-ն: Այն հայտնի է որպես միասեսիոն կոգնիտիվ վարքագծային թերապիա, որը հենվում է անմիջական շփման վրա: Օրինակ, մարդուն 15 րոպե փակելով խորդանոցում, ըստ մեթոդի, կարելի է մարդուն բուժել խուճապային հարձակումներից եւ խանգարումներից: Իհարկե, մարդը պետք է մտածի, որ իրեն փակի տակ են պահելու ողջ գիշեր:
15 րոպե անց մարդու անհանգստությունն ու վախը սկսում է պակասել: Փորձը ցույց է տալիս, որ նման մոտեցումն օգնում է դեպքերի 1/3-ի դեպքում:
Պարզապես պետք է ուղեղին ստիպել ընդունել վախի օբյեկտը: Օրինակ, նա օգնել է մի մարդու, որը 16 տարի շարունակ տառապում էր խուճապային հարձակումներից:

Многие люди страдают от навязчивых фобий. И, по мнению доктора Андреа Рейнеке из Университета Оксфорда, существует эффективный способ их лечения. Необходимо встретиться лицом к лицу с объектом фобий, но в контролируемой среде.
Доктор опробовала свой метод на примере людей с арахнофобией (боязнь пауков), передает Meddaily. Он известен как односессионная когнитивная поведенческая терапия, опирающаяся на непосредственный контакт. Например, заперев человека в чулане на 15 минут, можно, согласно методу, вылечить человека от панических атак и тревожных расстройств. И всего за одну сессию. Правда, человек должен думать, что его заперли на ночь.
Через 15 минут тревога начнет сходить на нет. Как показал эксперимент, такой подход помогает в одной трети случаев. Нужно просто заставить мозг принять объект страха. К примеру, он помог одному человеку, который страдал от панических атак 16 лет. Что касается страха пауков, то предлагается организовать встречу пациенту с пауками на 30 минут.