Նոյեմբերի 26-ի ուշ երեկոյան հայ խաղաղարարների առաջին ստորաբաժանումը մեկնեց Լիբանան՝ ծառայության: Այս իրադարձությունը, որը մեծ նշանակության ունի Հայաստանի միջազգային վարկանիշի համար, մթագնեց տհաճ եւ անկանխատեսելի իրադարձությամբ:
Խաղաղարարների խումբը մեկնեց «Զվարթնոց» օդանավակայանից, ինչի մասին լրատվամիջոցները տեղեկացել էին Պաշտպանության նախարարության մամուլի հաղորդագրությունից: Այդ փաստաթուղթը լրագրողի եւ օպերատորի անուն նշելու մասին ոչ մի պահանջ չէր պարունակում:
Կարեւոր մեկ հանգամանք. խաղաղապահներին ճանապարհում էին բավական ուշ՝ 22:30-ին: Տերմինալը, որտեղից մեկնում էին խաղաղարարները, տեղակայված է քաղաքից շատ հեռու, խուլ մի վայրում: Լրագրողների մեծ մասը, չկասկածելով որեւէ խնդրի մասին, ազատ արձակեց մեքենաները:
Բայց Լիբանանի բնակչության խաղաղության պաշպանության գործում հայ զինծառայողների մասին ռեպորտաժի փոխարեն, լրագրողները ստիպված էին բախվել միանգամից երկու կառույցների բյուրոկրատական մեքենաների:
Ոչ մի վատ բան չկասկածող լրագրողներին տերմինալի մուտքի մոտ դիմավորեց անվտանգության պահպանության ծառայությունը՝ չգիտես որտեղից հայտնված ցուցակով: Դրանում միայն 2-3 հեռուստաալիքների լրագրողների եւ օպերատորների անուններն էին: Թերթերն ու գործակալությունները, այդ թվում՝ պետական, ցուցակը կազմողներին ակնհայտորեն չէին հետաքրքրում:
Տերմինալի պահպանության ղեկավարությունը կտրականապես հրաժարվեց զիջումների գնալ եւ լրագրողներին թույլ տալ մոտենալ ինքնաթիռին: Միջոցառմանը ներկա պաշտպանության նախարարը չկարողացավ կամ չցանկացավ միջամտել:
Պահպանության ծառայության աշխատակցի խոսքով, ցուցակն իր ղեկավարությունն է տվել, իսկ վերջինն իր հերթին այն ստացել է Պաշտպանության նախարարությունից: Եթե այդպես է, ցուցակը կազմողների համար վատ չէր լինի հիշել, որ երկրից դուրս նրանց հաջողությունների եւ ձեռքբերումների մասին կիմանան ոչ մայրենի լեզվով հեռուստաալիքներից:
Ինչպես բազմիցս նշվել է, միջազգային խաղաղարար գործունեությանը Հայաստանի մասնակցությունը, խաղաղության ապահովման գործում ներդրումը պետության միջազգային հեղինակության բարձրացման կարեւոր մաս է կազմում:
Միաժամանակ, նման բյուրոկրատական սխալները չեն նպաստում արված աշխատանքի մասին տեղեկացվածության մակարդակի բարձրացմանը: Եվ նրանց, ովքեր նման խոչընդոտներ են ստեղծում, ստիպված ենք հիշեցնել նման վերաբերմունքի անթույլատրելիության մասին:

Поздним вечером 26 ноября первое подразделение армянских миротворцев отбыло для несения службы в Ливан. Это событие, имеющее немаловажное значение для международного авторитета Армении, омрачилось нелепым и непредвиденным событием.
Группа миротворцев отбывала с грузового терминала столичного аэропорта «Звартноц». О чем и была оповещена пишущая братия с помощью пресс-релиза Министерства обороны. Никаких требований указать имя корреспондента и оператора сей документ не содержал.
Немаловажная деталь. Проводы миротворцев проходили достаточно поздно, время начала мероприятия 22:30 часов. Грузовой терминал расположен за городом, в довольно глухой местности. Большая часть корреспондентов, не ожидая подвоха, отпустила машины.
Но вместо репортажа об участии армянских голубых касок в защите мирного населения Ливана, журналистам пришлось столкнуться с бюрократической машиной в лице сразу двух структур.
Ничего дурного не подозревающих корреспондентов на входе в терминал встретила служба охраны с появившимся невесть откуда списком. В нем оказались данные корреспондентов и операторов 2-3 телеканалов. Газеты и агентства, в том числе государственные, составителя списка явно не интересовали.
Руководство охраны терминала идти на уступки и пропустить журналистов к самолету категорически отказалось. Присутствовавший на мероприятии министр обороны не смог или не пожелал вмешаться.
По словам сотрудника охраны, список ему был передан его руководством, а оно,  в свою очередь, получило список из Министерства обороны. Если это так, составителям списка неплохо бы помнить, что за пределами страны о ее успехах и достижениях узнают не из вещающих на национальном языке телеканалов.
Как неоднократно подчеркивалось, участие Армении в международной миротворческой деятельности, вклад в поддержание мира, является важной частью повышения международного авторитета государства.
Между тем, подобные бюрократические помехи не содействуют информированию о проделанной работе. И тем, кто создает эти препоны, приходится напоминать о недопустимости такого отношения, и в иных случаях делать это публично.