Կարմիր խաչի միջազգային պատվիրակության Բաքվի գրասենյակի ներկայացուցիչներին դեռեւս չի հաջողվել ադրբեջանական կողմից գերեվարված Լեռնային Ղարաբաղի  նախկին պայմանագրային զինծառայող Արսեն Բաղդասարյանին տեսակցելու թույլտվություն ստանալ:
Ինչպես ԿԽՄԿ-ի երեւանյան պատվիրակությունից հայտարարել են NEWS.am թղթակցին, այցելությունը դեռեւս տեղի չի ունեցել: «ԿԽՄԿ-ն երկխոսություն է վարում համապատասխան իշխանություններից հետ», - նշել են պատվիրակությունում:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության ԶՈՒ-ի նախկին պայմանագրային զինծառայող Արսեն Բաղդասարյանը գերեվարվել է անցած տարվա դեկտեմբերի 26-ին: Նախկին պայմանագրային զինծառայողը առանձնացել է անկարգուկանոն վարքագծով, ինչի արդյունքում վերջինիս նկատմամբ քրեական հետպնդում սկսել: Խուափելով դատարանից՝ Բաղդասարյանը փախել է Ադրբեջան:
ԱՊԱ գործակալության փոխանցմամբ՝ Խոշտանգումների դեմ հանձնաժողովի նախագահ Էլչին Բեհբուդովը եւ նրա տեղակալ Էլչին Շիրինովը այցելել են Ադրբեջանի պաշտպանության նախարարության ռազմական ոստիկանության վարչության գլխավոր պահակատուն, որտեղ եւ գտնվում է Արսեն Բաղդասարյանը: Իրավապաշտպանների խոսքով՝ Արսեն Բաղդասարյանը խնդրում է իրեն փոխանցել երրորդ կողմին:
Հատկանշական է, որ Արսեն Բաղդասարյանի գերեվարման պահից ավելի քան երկու շաբաթ անց Ադրբեջանի իշխանությունները ԿԽՄԿ-ին թույլ չէին տալիս տեսակցել գերուն, սակայն կազմակերպել են ադրբեջանցի իրավապաշտպանների այցելությունը:

Представителям бакинской делегации Международного комитета красного креста все еще не удалось добиться разрешение на посещение плененного азербайджанской стороной карабахского экс-контрактника Арсена Багдасаряна.
Как сообщили корреспонденту Новости Армении – NEWS.am в ереванской делегации МККК, посещение пока не состоялось. «МККК находится в диалоге с соответствующими властями для посещения пленного», - отметили в делегации.
Бывший контрактник ВС Нагорно-Карабахской Республики Арсен Багдасарян был пленен 26 декабря прошлого года. Согласно имеющейся информации, теперь уже бывший контрактник отличался недисциплинированным поведением, что в итоге привело к уголовному преследованию. Спасаясь от суда, Багдасарян бежал в Азербайджан.
Между тем, по информации АПА, председатель комитета против пыток Эльчин Бехбудов и его заместитель Эльчин Ширинов посетили гауптвахту Управления военной полиции Министерства обороны Азербайджана, где содержится Арсен Багдасарян. Со слов правозащитников, Арсен Багдасарян просит передать его третьей стороне.
Весьма примечательно, что за более чем две недели с момента пленения Арсена Багдасаряна власти Азербайджана не допустили к нему представителей МККК, однако организовали посещение азербайджанских правозащитников.