Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Հարավաֆրիկյան Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Քրիստիան Ալբերտուս Բասսոնը:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ եւ ընդգծել, որ Հայաստանը կարեւորում է Աֆրիկյան տարածաշրջանի երկրների՝ այդ թվում Հարավաֆրիկյան Հանրապետության հետ, բարեկամական եւ փոխշահավետ հարաբերությունների զարգացումը: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ պաշտոնավարման ժամանակաշրջանում դեսպան Քրիստիան Ալբերտուս Բասսոնը կներդնի բոլոր ջանքերը՝ երկկողմ շփումներն ակտիվացնելու եւ միջպետական հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ չնայած Հայաստանի եւ Հարավաֆրիկյան Հանրապետության միջեւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատվել են 1992թ., սակայն փոխգործակցության ներկայիս մակարդակը հեռու է ցանկալի համարվելուց: ՀՀ նախագահը եւ Հարավաֆրիկյան Հանրապետության դեսպանը նշել են, որ առեւտրատնտեսական կապերի զարգացման տեսանկյունից մի շարք ոլորտներում՝ գյուղատնտեսության, հանքարդյունաբերության, ոսկեգործության, ադամանդագործության եւ այլն, զգալի ներուժ եւ հեռանկար կա:
Հանրապետության նախագահը գոհունակությամբ է խոսել միջազգային կազմակերպությունների՝ հատկապես ՄԱԿ-ի շրջանակներում երկու երկրների համագործակցության մասին եւ կարեւորել Հայաստանի համար էական նշանակություն ունեցող հարցերում, այդ թվում՝ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում, Հարավաֆրիկյան Հանրապետության հավասարակշիռ դիրքորոշումը:
Հանդիպման ավարտին նախագահը հաջողություններ է մաղթել դեսպանին՝ նրա բարձր ու պատասխանատու աշխատանքում՝ ի նպաստ երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդման ու զարգացման:

Президент Армении Серж Саргсян принял новоназначенного посла ЮАР в РА Кристиана Альбертуса Бассона. Посол вручил президенту свои верительные грамоты.
Как сообщает пресс-служба президента Армении, Серж Саргсян поздравил посла с назначением и подчеркнул, что Армения придает важное значение развитию дружественных и взаимовыгодных отношений со странами Африканского региона, в том числе с ЮАР. Президент выразил надежду на то, что посол приложит все усилия для активизации двусторонних контактов и развития межгосударственных отношений.
Собеседники сошлись во мнении о том, что несмотря на тот факт, что дипломатические отношения между Арменией и ЮАР установились в 1992 г, однако нынешний уровень сотрудничества все еще далек от желаемого. Президент Армении и посол ЮАР отметили, что с точки зрения развития торгово-экономических связей в ряде сфер – сельском хозяйстве, горнодобывающей промышленности, ювелирном деле, есть большой потенциал и перспективы.
Президент с удовлетворением отметил сотрудничество в международных организациях, в особенности в ООН, и отметил взвешенную позицию ЮАР по вопросам, имеющим для Армении существенное значение, в том числе по вопросу нагорно-карабахского конфликта.
В заключение встречи президент пожелал удачи послу в выполнении его высокой миссии на благо  укрепления и развития отношений между двумя странами.