Նախագահ Սերժ Սարգսյանին այսօր իր հավատարմագրերն է հանձնել Հայաստանի Հանրապետությունում Հարավաֆրիկյան Հանրապետության նորանշանակ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Քրիստիան Ալբերտուս Բասսոնը:
Նախագահը շնորհավորել է դեսպանին նշանակման կապակցությամբ եւ ընդգծել, որ Հայաստանը կարեւորում է Աֆրիկյան տարածաշրջանի երկրների՝ այդ թվում Հարավաֆրիկյան Հանրապետության հետ, բարեկամական եւ փոխշահավետ հարաբերությունների զարգացումը: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ պաշտոնավարման ժամանակաշրջանում դեսպան Քրիստիան Ալբերտուս Բասսոնը կներդնի բոլոր ջանքերը՝ երկկողմ շփումներն ակտիվացնելու եւ միջպետական հարաբերությունները զարգացնելու ուղղությամբ:
Զրուցակիցները համակարծիք են եղել, որ չնայած Հայաստանի եւ Հարավաֆրիկյան Հանրապետության միջեւ դիվանագիտական հարաբերություններ հաստատվել են 1992թ., սակայն փոխգործակցության ներկայիս մակարդակը հեռու է ցանկալի համարվելուց: ՀՀ նախագահը եւ Հարավաֆրիկյան Հանրապետության դեսպանը նշել են, որ առեւտրատնտեսական կապերի զարգացման տեսանկյունից մի շարք ոլորտներում՝ գյուղատնտեսության, հանքարդյունաբերության, ոսկեգործության, ադամանդագործության եւ այլն, զգալի ներուժ եւ հեռանկար կա:
Հանրապետության նախագահը գոհունակությամբ է խոսել միջազգային կազմակերպությունների՝ հատկապես ՄԱԿ-ի շրջանակներում երկու երկրների համագործակցության մասին եւ կարեւորել Հայաստանի համար էական նշանակություն ունեցող հարցերում, այդ թվում՝ ԼՂ հիմնախնդրի կարգավորման հարցում, Հարավաֆրիկյան Հանրապետության հավասարակշիռ դիրքորոշումը:
Հանդիպման ավարտին նախագահը հաջողություններ է մաղթել դեսպանին՝ նրա բարձր ու պատասխանատու աշխատանքում՝ ի նպաստ երկու երկրների հարաբերությունների ամրապնդման ու զարգացման:

YEREVAN. – South Africa’s new Ambassador to Armenia, Christian Albertus Basson—whose diplomatic residence is in the Ukrainian capital city of Kyiv—, on Monday presented his credentials to President Serzh Sargsyan.
The President congratulated the ambassador on his appointment, and stressed that Armenia underscores the enhancement of relations with African countries. Sargsyan also expressed the hope that Ambassador Basson will make every effort—during his tenure—to invigorate bilateral contacts and develop interstate relations.
The interlocutors agreed that the current level of Armenia-South Africa cooperation is far from the desired level. They noted that there is substantial potential and prospects for the development of trade and economic ties in several domains.
The President of Armenia praised the two countries’ cooperation within the framework of international organizations, and highlighted South Africa’s balanced stance with respect to significant issues for Armenia, including the settlement of the Nagorno-Karabakh conflict.
At the end of the talk, President Serzh Sargsyan wished the ambassador success in his highly accountable work toward the strengthening and development of relations between Armenia and South Africa.