2014թ. Հայաստանի պետբյուջեի դեֆիցիտը կազմել է ՀՆԱ-ի 2 տոկոսը։ Համեմատության համար նշենք, որ 2013թ. այդ ցուցանիշը կազմում էր 1.7 տոկոս։ Այս մասին ասված է Հայաստանի 2014թ. պետբյուջեի կատարման հաշվետվության մակրտոտնտեսական մասում, որի հարցով քննարկումները սկսվել են Հայաստանի խորհրդարանում։
Մասնավորապես 2014թ. Հայաստանի պետբյուջեի եկամուտները կազմել են ՀՆԱ-ի 25,3 տոկոսը (2013թ. 25.1%)։ Հարկային մուտքերը կազմել են 23.5 տոկոս (2013թ. 23.4%)։ Եկամուտների անվանական աճը կազմել է 6.9 տոկոս, որոնց թվում՝ 6.3 տոկոսը հարկային մուտքերն են։
Ծախսերը կազմել են ՀՆԱ-ի 27.3 տոկոսը, ինչը 0.6 տոկոսային կետով ավել է 2013թ. համեմատ։  Դրանց թվում ընթացիկ ծախսերը կազմել են ՀՆԱ-ի 24.3 տոկոսը (2013 թ.  23,8%)։ Աճը պայմանավորված է թոշակների եւ նպաստների հատկացումների մեծացմամբ եւ ապրանքների ու ծառայությունների քանակի աճով։
Բյուջեի եկամուտների նախնական պլանը կազմում էր 1 տրլն 135.9 մլրդ դրամ, ավելի ուշ այն ընդլայնվեց  4.7 տոկոսով եւ կազմեց 1 188.8 մլրդ դրամ, որոնցից 1  163.6 մլրդը ներքին աղբյուրների հաշվին, 25.1 տոկոսը՝ պաշտոնական տրանսֆերտների։ Փաստացի եկամուտները կազմել են մոտ 1 144.8 մլրդ դրամ կամ պլանի 96.3 տոկոսը։ Ծախսերի նախնական պլանը կազմում էր 1 246.4 մլրդ դրամ, այնուհետեւ այն ընդլայնվեց 3.9 տոկոսով եւ կազմեց 1 294.5 մլրդ դրամ։ Փաստացի ծախսերը  կազմել են  1 235.1 մլրդ դրամ կամ պլանի 95.4 տոկոսը։ Պակասորդը հիմնականում պայմանավորված է որոշ ծրագրերի միջոցների տնտեսմամբ։

Дефицит госбюджета Армении в 2014 г составил 2% ВВП в сравнении с 1,7% в 2013 г. Об этом говорится в макроэкономическом разделе отчета о выполнении госбюджета Армении за прошедший год, слушания по которому начались в парламенте 25 мая.
В частности, доходы госбюджета Армении в 2014 г составили 25,3% ВВП в сравнении с 25,1% в 2013  г. В том числе налоговые поступления составили 23,5% в сравнении с 23,4% в 2013 г. Номинальный рост доходов госбюджета составил 6,9%, в том числе налоговых поступлений – 6,3%.
Уровень расходов составил 27,3% ВВП, что на 0,6 процентного пункта больше того же периода 2013 г. В том числе текущие расходы составили 24,3% ВВП в сравнении с 23,8% в 2013 году. Рост обусловлен увеличением ассигнований на пособия и пенсии, а также увеличением закупок товаров и услуг.
Первоначальный план по доходам бюджета составил 1 трлн. 135,9 млрд. драмов, позже он был увеличен на 4,7% – до 1 188,8 млрд., из них 1 163,6 млрд. – за счет внутренних источников, 25,1 млрд. – официальных трансфертов. Фактические доходы составили около 1 144,8 млрд. драмов (по текущему курсу около $2,4 млрд.) или 96,3% плана.
План по расходам составлял 1 трлн. 246,4 млрд. драмов, затем он был увеличен на 3,9% – до 1 294,5 млрд. драмов. Расходы по факту составили 1 235,1 млрд. драмов или 95,4% плана. Недовыполнение в основном связано с экономией средств по ряду программ и отсрочкой закупок по ряду из них.