Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը ճնշում չի գործադրել իր որդի Արգամի քաղաքական կարիերան դասավորելու օգտին։ Այս մասին մայիսի 25-ին խորհրդարանում հայտարարեց ՀՀ ԱԺ փոխխոսնակ Հերմինե Նաղդալյանը՝ մեկնաբանելով հունիսի 7-ին Արտաշատում կայանալիք քաղաքապետի ընտրությունները։
3 թեկնածուներից մեկը՝ Գարեգին Համբարձումյանը, հայտարարել է ինքնաբացարկի մասին։ Մյուս երկուսն են Հովհաննես Ղազարյանը՝ (հայտնի որպես «Գազի Հովո») եւ Արգամ Աբրահամյանը՝ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի որդին։ Սակայն օրերս ինքնաբացարկ հայտարարեց նաեւ Հովհաննես Ղազարյանը։
Այդուհանդերձ Նաղդալյանը չի ցանկանում այստեղ վարչապետի կողմից գործադրած ճնշում տեսնել։ Նա կարծում է, որ թեկնածուները պարզապես գնահատել են իրենց ուժերը։ «Եթե դուք դրա մեջ ճնշում եք տեսնում, ես ձեզ հետ միասին պատրաստ եմ պաշտպանել օրենքը։ Սակայն մերժել մարդու քաղաքական կարիերա կառուցելու որոշումը միայն այն պատճառով, որ նա վարչապետի որդին է, կարծում եմ արդարացի չէ»,- ասաց Նաղդալյանը։
Նա հիշեցրեց, որ ժամանակին ՀՀԿ-ն պաշտպանել է նաեւ նախկին վարչապետ Անդրանիկ Մարգարյանի որդու՝ 27-ամյա Տարոնի թեկնածությունը Ավան վարչական շրջանի ղեկավարի ընտրություններում։ «Կուսակցությունը նրա մեջ ներուժ էր տեսնում եւ Մարգարյան որդին չհիասթափեցրեց մեզ ո՛չ այն ժամանակ, ո՛չ էլ հիմա՝ քաղաքապետի պաշտոնը զբաղեցնելու օրոք»,- վստահ է ՀՀԿ պատգամավորը։

Премьер-министр Армении Овик Абрамян не оказывал давления в пользу политической карьеры сына Аргама. Об этом заявила журналистам 25 мая в парламенте вице-спикер, член правящей Республиканской партии Армении Эрмине Нагдалян, комментируя предстоящие 7 июня выборы мэра Арташата.
Из 3 кандидатов о самоотводе заявил Гарегин Амбарцумян, оставив визави двух соперников – Ованеса Казаряна (известного как «Газовый Ово») и Аргама Абрамяна, сына премьер-министра Овика Абрамяна. Но на днях о самоотводе заявил и Ованес Казарян.
Тем не менее, Нагдалян не хочет здесь видеть давления со стороны премьера. Скорее всего, кандидаты просто оценили свои силы и поддержку народа, считает она. «Если во всем этом вы увидите давление, я вместе с вами готова поддержать закон. Но отказывать человеку в политической карьере только потому, что он сын премьер-министра – думаю, несправедливо», - сказала Нагдалян.
В свое время, напомнила она, РПА поддержала и сына премьер-министра Андраника Маркаряна – 27-летнего Тарона, на выборах главы администрации ереванского района Аван. «Партия видела его потенциал, и Маркарян-сын ничем не разочаровал ни тогда, ни теперь, на должности мэра столицы», - уверена представитель правящей партии.