Շվեյցարահայ գործարար Վարդան Սերմաքեշի ֆինանսավորմամբ Գյումրիում կստեղծվի կառույց, որը ցածր տոկոսադրույքներով բիզնես վարկեր կտրամադրի շիրակցի գործարարներին: Այս մասին այսօր՝ օգոսոտսի 1-ին, լրագրողներին ասաց վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը, որը գործարարի հետ այցելել էր Գյումրի:
«Կարծում եմ՝ դա կնպաստի Շիրակի մարզում տնտեսական ակտիվությանը եւ աշխատատեղերի ավելացմանը»,- ասաց վարչապետը:
Հովիկ Աբրահամյանի խոսքով՝ վարկերը կտրամադրվեն բացառիկ շահավետ պայմաններով՝ 5 տոկոս տոկոսադրույքով եւ 7 տարի ժամկետով. «Նման ցածր տոկոսադրույք չկա որեւէ բանկում»:
Հիմնադրամի ստեղծման նպատակով շվեյցարահայ գործարարը ներդրել է 10 միլիոն դոլար, կառավարությունը նույնպես մասնակցություն է ունեցել 20 տոկոսի չափով՝ հիմնադրամի ընդհանուր բյուջեն կազմում է 12 միլիոն դոլար:

YEREVAN. – Swiss Armenian businessman and philanthropist Vartan Sirmakes will fund a project that will provide low interest rate loans to the businessman of Shirak region, Prime Minister Hovik Abrahamyan said during his visit to Gyumri on Saturday.
“I think this will contribute to economic development and increase in jobs in Shirak region,” Abrahamyan said, adding the 5% loans will be provided for seven years.
The Swiss businessman has invested $10 million into the project, while the Armenian government participated with 20 percent of funding. The total budget of the company is $12 million.