Կորեայի աշխատանքային կուսակցության՝ վերջին 36 տարում հրավիրված առաջին համագումարը տեղի կունենա 2016թ. մայիսին Հյուսիսային Կորեայում։ Այս մասին հայտնում է ԿԿՀԳ հյուսիսկորեական պաշտոնական գործակալությունը։ Կորեայի աշխատանքային կուսակցության քաղբյուրոն որոշել է հերթական՝ 7-րդ համագումարն անցկացնել «սոցիալիստական բարգավաճող տերություն կառուցելու» նպատակով։
Հյուսիսային Կորեայում հոկտեմբերին Կորեայի աշխատանքային կուսակցության 70-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառումներ էին կայացել։
Ինչպես նշում է Lenta.ru-ն, Կորեայի աշխատանքային կուսակցության կանոնակարգը պահանջում է համագումարներ հրավիրել ամենաուշը 5 տարին մեկ։

Первый за 36 последних лет съезд Трудовой партии Кореи (ТПК) пройдет в КНДР в мае 2016 года, сообщает официальное северокорейское информагентство ЦТАК.
Политбюро ЦК ТПК приняло решение провести очередной, VII съезд ТПК с целью «строительства процветающей социалистической державы».
В октябре в КНДР прошли торжественные мероприятия, посвященные 70-летию ТПК. Юбилей правящей партии отмечался как общенациональный праздник.
Как поясняет Lenta.ru, Устав ТПК требует проводить съезды не реже раза в пять лет. Тем не менее, последний съезд партии состоялся в 1980 году: тогдашний лидер страны Ким Ир Сен официально закрепил за Ким Чен Иром звание своего преемника. Для нынешнего главы партии и государства Ким Чен Ына это будет первый съезд в жизни: нынешний северокорейский вождь родился в 1982 году.