Հակակարկտային կայանները կարկուտից պաշտպանում են Հայաստանի խոցելի տարածքների միայն 8-9%-ը: Նոյեմբերի 2-ին Հայաստանի խորհրդարանում 2016 թվականի պետբյուջեի քննարկումների ժամանակ այս մասին հայտարարեց Տարածքային կառավարման եւ արտակարգ իրավիճակների նախարար Արմեն Երիցյանը:
Ներկայում հանրապետությունում 472 հակակարկտային կայան կա, մինչդեռ շուրջ 4 հազարի կարիք ունենք: Սակայն, ըստ նախարարի, դրանցից յուրաքանչյուրը շուրջ 3.5 մլն դրամ արժե (7-8 հազար դոլար - խմբ.):
Արմեն Երիցյանի խոսքով, այս տարվա աշնանը կարկուտը զգալի վնաս է հասցրել հենց այն մարզերում, որտեղ կայաններ չկան:

Противоградовые установки защищают только 8-9% потенциально уязвимых территорий Армении. Об этом заявил 2 ноября в парламенте Армении министр по территориальному управлению и чрезвычайным ситуациям республики Армен Ерицян, на обсуждении проекта госбюджета на 2016 г.
Сегодня в республике насчитываются 472 противоградовые станции, тогда как нужно около 4 тыс. Но каждая из них стоит около 3,5 млн драмов (7-8 тыс долларов – прим. ред), добавил министр.
Град, прошедший этой осенью, нанёс особенный ущерб как раз тем районам республики, где не было установлено станций, заметил он.