Հայաստանի ղեկավարությունը հետեւողական է Ռուսաստանի հետ եւ ինտեգրացիոն միավորումների շրջանակում երկկողմ համագործակցության զարգացման գործում: Նոյեմբերի 2-ին Հայաստանի կառավարությունում կայացած ճեպազրույցում այս մասին հայտարարել է ՌԴ Դաշնային խորհրդի նախագահ Վալենտինա Մատվիենկոն՝ անդրադառնալով Հայաստանի եւ Եվրամիության միջեւ գործընկերության մասին ապագա համաձայնագրի ստորագրումը:
Ռուսաստանցի պաշտոնյայի խոսքով, դա նորմալ միջազգային պրակտիկա է: «Մենք այստեղ որեւէ սպառնալիք չենք տեսնում: Ես բացարձակ վստահ եմ, որ ժամանակի փորձություն անցած մեր բազմադարյա եղբայրությունը, Հայաստանի եւ Ռուսաստանի, ռուս եւ հայ ժողովուրդների միջեւ փոխըմբռնումն արտաքին գործոնների հետեւանքով որեւէ փոփոխության չի ենթարկվի»,- ընդգծեց Վալենտինա Մատվիենկոն:
Ըստ նրա, դրանում շահագրգռված է ինչպես հայ, այնպես էլ ռուս ժողովուրդը: «ԵՏՄ-ին եւ ՀԱՊԿ-ին Հայաստանի անդամակցությունն ամենեւին չի արգելում երկրին համագործակցություն զարգացնել Եվրամիության եւ ՆԱՏՕ-ի հետ: Վստահ եմ, որ Հայաստանի հետ ստորագրվելիք համաձայնագիրը, բնականաբար, վնաս չի հասցնի այն համակարգերին, որոնք արդեն գոյություն ունեն եւ որոնց հարցում Հայաստանը հետաքրքրված է»,- հավելեց Մատվիենկոն:
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 12-ին Լյուքսեմբուրգում ԵՄ անդամ-պետությունների ԱԳ նախարարները մանդատ տրամադրեցին Հայաստանի հետ բանակցություններ սկսելու համար՝ հաշվի առնելով ԵՏՄ շրջանակում Հայաստանի ստանձնած պարտավորությունները: Նախատեսվում է Հայաստան-ԵՄ բանակցությունները սկսել մինչեւ այս տարեվերջ:

YEREVAN. - The Armenian leadership is consistent in its course of developing bilateral cooperation with Russia, as well as in the framework of integration unions, Chairman of Russia's Federation Council Valentina Matviyenko stated today at a briefing in the Armenian government, referring to the signing of the future agreement on partnership between Armenian and EU.
According to her, this is a normal international practice. “We don’t see any threats here. I’m absolutely confident that the century-old relations of friendship, brotherhood and mutual understanding between the Russian and Armenian people are not subject to any changes, [and] any external factors – they are unalterable like a constant,” Matviyenko said.
In her words, both Armenian and Russian nations are interested in this. “Armenia’s participation in the Eurasian Economic Union (EEU) and CSTO doesn’t ban it from developing cooperation with the European Union (EU) and NATO. I’m sure that the agreements which will be signed with Armenia will apparently not be to the detriment of the structures which have already been established and which Armenia is interested in,” she said.
On October 12 FMs of EU member-states provided mandate for talks with Armenia on signing a new agreement, which will consider Armenia’s obligations in the framework of the EEU. The talks are scheduled to begin by the end of this year.