Թուրքիայի արեւելյան Իգդիրի նահանգ ժամանած արտգործնախարար Ահմեդ Դավութօղլուն հայ-թուրքական սահմանամերձ շրջանի բնակիչների մոտ փորձելով թաքցնել թուրքական իշխանությունների անպատասխանատու վերաբերմունքը հայ-թուրքական արձանագրությունների հետ կապված, կրկին Հայաստանին է մեղադրել` հայ-թուրքական սահմանը փակ լինելու հարցում:
Թուրքական Zaman-ի փոխանցմամբ` Թուրքիայի արտգործնախարարն Իգդիրի ճանապարհին մտել է անմիջապես հայ-թուրքական սահմանին գտնվող Հալըքըշլա գյուղ, զրուցել տեղի բնակիչների հետ, մոտեցել հայ-թուրքական բնական սահման հանդիսացող Ախուրյան գետին:
Դավութօղլուն անդրադարձել է փակ սահմանների խնդրին եւ նշել, թե դրա պատասխանատուն Երեւանն է, քանի որ Հայաստանի կողմից «ադրբեջանական հողերի բռնազավթումի» վերացումից հետո նոր կբացվեն հայ-թուրքական սահմանները:
Թուրք ղեկավարները արդեն սովորույթ են դարձրել խաբել իրենց քաղաքացիներին` հայ-թուրքական սահմանի փակ լինելու մեղքը բարդելով Հայաստանի վրա: Թերեւս, Դավութօղլուն կարծում է, որ հայ-թուրքական սահմանի բացմանը սպասող թուրքական կողմի սահմանամերձ շրջանների բնակիչները տեղյակ չեն, որ Թուրքիան ստորագրել է մի փաստաթղթի տակ, որը նախատեսում է առանց նախապայմանների հարաբերությունների հաստատում: Դավութօղլուի կողմից հայ-թուրքական փակ սահմանի համար Հայաստանին մեղավոր ներկայացնելը, պարզապես ցույց է տալիս թուրքական իշխանությունների իրական դեմքը:

Arriving in the eastern province Igdir, Turkish Foreign Minister Ahmet Davutoglu tried to conceal the Turkish authorities’ irresponsibility for the Armenia-Turkey process and strangely accused Armenia of the closed border.
On the way to Igdir, Davutoglu called at a Halikilsa village near the Armenia-Turkey border, talked with local residents, approached the River Akhuryan, considered the natural border between Armenia and Turkey, Turkish Zaman daily reports.
Turkish FM told the residents Yerevan is responsible for Armenia-Turkey closed border, stressing it will open only after Armenia stops the “annexation of the Azerbaijani territories”.
Turkish leaders have fallen into a habit of deceiving their citizens, laying the blame for a closed border on Armenia. Probably, Davutoglu considers the people in the border regions of Turkey, expecting the border opening, are not aware Turkey signed a document, providing the establishment of relations without preconditions. Davutoglu’s statements just reveal the true face of official Ankara.