Անգլո-հոլանդական նավթային Royal Dutch Shell կոնցեռնը եւ բրիտանական նավթագազային BG Group plc ընկերությունն ավարտել են միաձուլման գործընթացը, տեղեկացնում է Shell-ը: Այսպիսով, նոր ընկերություն է ի հայտ եկել, որը, վերլուծաբանների գնահատականով, իր շուկայական արժեքով նավթագազային համաշխարհային շուկայում երկրորդ խաղացողը կդառնա:
«Փետրվարի 15-ից BG Group-ը Royal Dutch Shell-ի մաս է կազմում… Դա Shell-ի համար շատ կարեւոր պահ է: Այդ ձուլումը համաշխարհային դասի երկու պորտֆոլիո է միավորել ավելի մրցունակ ընկերություն ստեղծելու համար: Մենք տարբեր երկրներում, ներառյալ Բրազիլիան եւ Ավստրալիան, նավթագազի արտադրության նախագծեր ենք ձեռք բերել եւ կկարողանանք ավելի պարզ եւ տնտեսապես արդյունավետ ընկերություն ձեւավորել: Միասին մենք կկենտրոնանանք   բնական գազի խորջրյա արդյունահանման եւ   հեղուկացման մեր հիմնական փորձի վրա», — մեկնաբանել է Shell-ի ղեկավար  Բեն վան Բերդենը, տեղեկացնում է «ՌԻԱ Նովոստին»:
Գործարքի վերաբերյալ համաձայնության ձեռք բերման մասին հայտնի էր դարձել 2015-ի ապրիլին: Գործարքի շրջանակում BG-ի բաժնետերերը BG-ի յուրաքանչյուր արժեթղթի դիմաց պիտի 383 փենս ստանային եւ միավորված ընկերության 0,4454 բաժնետոմս: Միաժամանակ  Shell-ը պիտի 1,523 մլրդ նոր բաժնետոմս թողարկի: Արդյունքում   Shell-ի բաժնետիրական կապիտալը կազմված կլինի  Ա դասի 4,209 մլրդ եւ Բ դասի    3,74 մլրդ բաժնետոմսից:
Ինչպես միաձուլման վերաբերյալ համաձայնության ձեռք բերումից հետո հայտնել է  Shell-ը,  BG-ի ձեռք բերումը 25 տոկոսով կմեծացնի Shell-ի նավթի եւ գազի ապացուցված պահուստները, իսկ 20 տոկոսով` արդյունահանումը, ինչպես նաեւ կամրապնդի ընկերության դիրքերը նավթային եւ գազային նոր նախագծերում, մասնավորապես` Ավստրալիայում   ԲՀԳ-ի եւ Բրազիլիայում խորջրյա նախագծերում:
Shell-ի ղեկավարությունը հույս ունի, որ միավորումը թույլ կտա ԲՀԳ-ի առաջատար համաշխարհային արտադրող ստեղծել: 2018-ին ընկերությունների` ԲՀԳ-ի արտադրության միավորված հզորությունները տարեկան   45 մլն տոննա կկազմեն,  2014-ին  Shell-ի    26 մլն տոննա հզորության դիմաց:

Англо-голландский нефтегазовый концерн Royal Dutch Shell и британская нефтегазовая компания BG Group plc завершили процесс слияния, сообщает Shell. Таким образом, появилась новая компания, которая, по оценкам аналитиков, станет вторым по рыночной стоимости игроком на мировом нефтегазовом рынке.
«С 15 февраля BG Group является частью Royal Dutch Shell… Это очень важный момент для Shell. Это слияние объединило два портфеля активов мирового класса для создания более конкурентоспособной компании. Мы приобрели производственные нефтегазовые проекты в разных странах, включая Бразилию и Австралию, и сможем сформировать более простую и экономически эффективную компанию. Вместе мы сосредоточимся на нашем основном опыте в глубоководной добыче и сжижении природного газа», — прокомментировал глава Shell Бен ван Берден, передает РИА Новости.
О достижении соглашения по сделке стало известно в апреле 2015 года. В рамках сделки акционеры BG должны были получить 383 пенса и 0,4454 акции объединенной компании за каждую ценную бумагу BG. Shell при этом должна была выпустить 1,523 миллиарда новых акций. В результате акционерный капитал Shell будет состоять из 4,209 миллиарда акций класса А и 3,74 миллиарда акций класса Б.
Как сообщала Shell после достижения соглашения о слиянии, приобретение BG увеличит доказанные запасы нефти и газа Shell на 25%, добычу — на 20%, а также укрепит позиции компании в новых нефтяных и газовых проектах, в частности, в СПГ-проектах в Австралии и глубоководных проектах в Бразилии.
Руководство Shell рассчитывает, что объединение позволит создать ведущего мирового производителя СПГ. К 2018 году объединенные мощности компаний по производству СПГ составят 45 миллионов тонн в год против мощностей Shell в 2014 году в 26 миллионов тонн.