Մոսկվան Իսրայելի եւ Պաղեստինի իշխանություններին զսպվածության կոչ է արել: ՌԴ ԱԳՆ տեղեկատվության բաժնի մեկնաբանությունում նշվում է, որ անհրաժեշտ է հնարավոր ամեն ինչ անել՝ տարածաշրջանում լարվածությունը թուլացնելու համար, որպեսզի պահպանվեն պաղեստինա-իսրայելական խնդրի կարգավորման հեռանկարները:
ՌԻԱ Նովոստիի փոխանցմամբ, ռուսական ԱԳՆ-ն մտահոգություն է հայտնել պաղեստինա-իսրայելական հարաբերություններում բռնության շարունակական աճի կապակցությամբ: Գերատեսչությունը հիշեցրել է, որ փետրվարի 13-14-ին Հորդանան գետի Արեւմտյան ափին Արեւելյան Երուսաղեմում, Խեւրոնում, Բեթղեհեմում եւ Ջենինում իսրայելցի զինվորականների վրա հարձակման փորձերի ժամանակ 6 պաղեստինցի է գնդակահարվել, այդ թվում՝ 4 դեռահաս:
«Կարեւոր ենք համարում առճակատման սցենարով իրադարձությունների հետագա զարգացման դադարեցումը՝ պաղեստինյան խնդրի լուծման հեռանկարը պահպանելու համար»,- ասված է ՌԴ ԱԳՆ հաղորդագրությունում:

Москва призывает власти Израиля и Палестины проявлять сдержанность.
Как отмечается в комментарии департамента информации и печати МИД РФ, необходимо делать все возможное для деэскалации ситуации в регионе, чтобы сохранить перспективы палестино-израильского урегулирования.
В МИД выражают обеспокоенность продолжающимся ростом насилия в палестино-израильских отношениях. Так, в сообщении внешнеполитического ведомства напоминают, что 13-14 февраля в различных районах Западного берега реки Иордан при попытках напасть на израильских военных в Восточном Иерусалиме, Хевроне, Вифлееме и Дженине были застрелены шесть палестинцев, в том числе четверо подростков.
«Считаем важным остановить дальнейшее развитие событий по конфронтационному сценарию с тем, чтобы сохранить перспективу двугосударственного решения палестинской проблемы в соответствии с известной международно-правовой базой ближневосточного урегулирования», - добавили в министерстве, сообщает РИА «Новости».