Ռուսաստանը պետք է Աբխազիայում կենտրոնացնի Զիկա վիրուսի դեմ պայքարի հիմնական միջոցառումները, եւ դա պետք է արվի մինչեւ մոծակների սերունդ տալը, որը սկսվում է + 17 աստիճանի դեպքում։ Այս մասին BBC-ի Ռուսական ծառայությանը տված հարցազրույցում ասել է «Ռոսպոտրեբնադզորի» նախկին ղեկավար Գենադի Օնիշենկոն։
Նա նշել է, որ Աբխազիայում՝ Սեւ ծովի առափնյա շրջանում, դեռ 2012թ. ռուս միջատաբանները գրանցել էին մոծակի այդ տեսակը։ Օնիշենկոյի խոսքով՝ նման մոծակ է հանդիպել նաեւ Ղրիմում։
«Ինձ դեռ անհանգստացնում է Աբխազիայի առափնյա հատվածը, որտեղ այդ մոծակի առկայությունը գրանցվել էր։ Սակայն դա ինձ անհանգստացնում է նաեւ այն պատճառով, որ այդ վայրից ոչ հեռու՝ մեր սահմանների մոտ, տեղակայված է ԱՄՆ բանակի միկրոբիոլոգիական լաբորատորիան։ Եվ ես կարծում եմ, որ անգամ ձեզ չեն համոզում այն պնդումները, որ այսօր  ամերիկացի միկրոբիոլոգները մտածում են միայն վրացի երեխաներին կարմրուկից պաշտպանելուց։ Դրա համար չէ Պենտագոնը կառուցել այդ լաբորատորիան։
Եվ ահա այդ ամերիկյան լաբորատորիայի եւ մոծակի առկայության համադրությունն ինձ մտահոգում է համաճարակային գործընթացին դիտավորյալ միջամտելու տեսակետից»,- ասել է նա։

Россия должна сосредоточить основные мероприятия по борьбе с вирусом Зика в Абхазии, и это надо сделать до точки невозврата, то есть до начала выплода комаров, который начинается при температуре выше 17 градусов. Об этом заявил в интервью Русской службе Би-би-си экс-глава Роспотребнадзора и бывший главный санитарный врач России Геннадий Онищенко.
Он отметил, что на побережье Черного моря в Абхазии с 2012 года российские энтомологи уже этот вид комара регистрировали. Также описано, по словам Онищенко, что такой комар встречался в Крыму.
«Почему меня еще беспокоит абхазское побережье, где зарегистрирован комар. Это меня беспокоит потому что, где-то в 100 километрах от этого места, где сегодня живет этот комар, в самом близком приближении к нашим границам находится военная микробиологическая лаборатория армии Соединенных Штатов Америки.
И, я думаю, даже вас не убеждают те утверждения, что сегодня американские военные микробиологи превратились в гуманитариев и только и думают, как бы защитить грузинских детей от заболевания корью. Не для этого Пентагон строил военную биологическую базу.
И вот это сочетание - наличие американской лаборатории и наличие этого комара, меня беспокоит с точки зрения преднамеренного вмешательства в естественный ход эпидпроцесса.
Резко повышается вариант, что комары, о которых я говорю, могут быть контаминированы, преднамеренно контаминированы. Поэтому все необходимые мероприятия должны быть проведены с особым тщанием», - заявил он.