Նավթի համաշխարհային գները նվազել են հումքի պաշարների աճի տեղեկությունների ֆոնին, որոնք հրապարակել է Նավթի ամերիկյան ինստիտուտը։ (American Petroleum Institute, API)։ Այս մասին են վկայում սակարկությունենրի տվյալները։
Նյու Յորքի ապրանքային բորսայում (NYMEX) WTI տեսակի նավթի ապրիլյան ֆյուչերսների արժեքը նվազել է 0,22 տոկոսով՝ հասնելով 36,73 դոլարի՝ մեկ բարելի դիմաց, հաղորդում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն։
API-ի գնահատմամբ հաշվետու շաբաթվա ընթացքում պաշարներն աճել են 9.9 մլն բարելով։ Դա շատ ավելին է, քան կանխատեսված 2.6 մլն բարելը։
Քուշինգի տերմինաի պաշարներն աճել են 1.8 մլն բարելով, իսկ բենզինի պաշարները կրճատվել են 2.2 մլն բարելով, չնայած կանխատեսումների համաձայն՝ սպասվում էր 1.1 մլն բարելի աճ։

Online transaction data show that the world oil prices have dropped against the backdrop of the American Petroleum Institute (API) report that the crude inventories have increased.
Accordingly, the April Futures’ Light Sweet Crude Oil (WTI) has gone down by 0.22 percent and totaled $36.73 per barrel, at the New York Mercantile Exchange (NYMEX), reported RIA Novosti news agency of Russia.
As per the API, the crude inventories rose by 9.9 million barrels during the reporting week, and this is much more than the 2.6 million barrels that were projected.