Հայաստան-ԵՄ բանակցային գործընթացը արդյունավետ է եւ դինամիկ: Այս մասին այսօր՝ հուլիսի 15-ին, ԵՄ-Հայաստան հարաբերությունների հեռանկարների վերաբերյալ քննարկման ժամանակ հայտարարել է ԱԳ փոխնախարար Կարեն Նազարյանը: Նա նշել է, որ վերջին շրջանում կողմերի միջեւ տեղի են ունեցել բարձր մակարդակի մի շարք փոխայցելություններ:
Փոխնախարարը ողջունելի է համարել, որ եվրոպական կողմը քննարկումներին ներգրավել է նաեւ քաղաքացիական հասարակությանը: Նազարյանի խոսքով՝ չնայած քաղաքական հարցերում տարբերություններին, հարկ է ընդգծել այն ընդհանուրը, որն օգնում է համագործակցությանը՝ հարգանքը օրենքի գերակայության եւ մարդու իրավունքների հանդեպ. այս մոտեցումները հաստատվեցին 2015 թ. Ռիգայում տեղի ունեցած «Արեւելյան գործընկերության» գագաթնաժողովին:
«Մենք հետեւողական էինք, որպեսզի գագաթնաժողովի ժամանակ արված Հայաստանին վերաբերող հայտարարությունների դրույթները իրականություն դառնան: 2015 թ. դեկտեմբերին Բրյուսելում տրվեց նոր բանակցությունների մեկնարկը, որոնք ակտիվորեն ընթանում են քաղաքական եւ առեւտրի ոլորտներում: Մեր նպատակը Հայաստանի եւ Եվրամիության հարաբերությունների իրավական հիմքի ձեւավորումն է: Մենք ակնկալում ենք, որ մոտ ապագայում կկարողանանք ավարտին հասցնել բանակցությունների կարեւոր գործընթացը»,- ասել է Կարեն Նազարյանը:
Հայաստանն արդեն միացել է եվրոպական մի շարք կարեւոր ծրագրերի՝ Փոքր եւ միջին բիզնեսի մրցունակության ծրագրին (COSME) եւ ինովացիաների աջակցության «Horizon-2020» ծրագրին: «Նախատեսում ենք միանալ նաեւ մշակութային փոխանակման «Creative Europe» ծրագրին»,- հավելել է փոխնախարարը:

Переговорный процесс Армения – ЕС является эффективным и динамичным. Об этом заявил 15 июля замминистра иностранных дел Карен Назарян на обсуждении перспектив отношений ЕС – Армения в Ереване.
Он отметил, что в последнее время между сторонами прошёл целый ряд визитов высокого уровня. Можно только поприветствовать, что европейская сторона вовлекала в процесс обсуждений и гражданское общество. По словам Назаряна, наряду с различиями в политике, нужно подчёркивать то общее, что помогает сотрудничать – это уважение к правам человека и верховенству закона. Эти подходы были подтверждены и на саммите «Восточного партнёрства» в Риге в 2015 году. «Мы были последовательны в том, чтобы положения декларации саммита, касающиеся Армении, стали реальностью. В декабре 2015 года в Брюсселе был объявлен старт новых переговоров. Они активно продвигаются в политической и торговой сферах. Наша цель – сформировать правовую основу отношений Армении и Евросоюза. Мы ожидаем, что в ближайшее время сможем довести до конца важнейший процесс переговоров», - отметил Карен Назарян.
Армения уже присоединилась к важным европейским программам развития – Программе конкурентоспособности малого и среднего бизнеса (COSME) и программе «Horizon – 2020» по поддержке инноваций. «Планируем присоединиться и к программе культурного обмена «Creative Europe»», - добавил замминистра.