ՄԱԿ փորձագետների խումբը Թուրքիային կոչ է անում երկրում հայտարարված արտակարգ իրավիճակի պայմաններում հետեւել այն պարտավորություններին, որ ստանձնել է Մարդու իրավունքների միջազգային օրենսդրության շրջանակում: Այս մասին նշված է ՄԱԿ մարդու իրավունքների գերագույն հանձնակատարի գրասենյակի տարածած հայտարարության մեջ:
Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը հուլիսի 15-ին ռազմական հեղաշրջման փորձից հետո երկրում երեք ամսով արտակարգ իրավիճակ է մտցրել: Էրդողանը նաեւ հղում է կատարել Քաղաքացիական եւ քաղաքական իրավունքների միջազգային դաշնագրի 4-րդ հոդվածին, որը նախատեսում է որոշակի պայմաններում մարդու իրավունքների պահպանման երկրի պարտավորությունների ժամանակավոր չեղարկում: Թուրքիան այն վավերացրել է 2003 թվականին:
«4-րդ հոդվածին հղումն օրինական է միայն ազգի կյանքին սպառնացող վտանգի դեպքում. Պայման, որը, հնարավոր է, այս դեպքում չի կատարվում: Նույնիսկ այն իրավիճակներում, որոնք մոտ են այս պայմանին, 4-րդ հոդվածը սահմաններ է հաստատում, թե պետությունը որքանով է կարող շեղվել իր պարտավորություններից»,- նշված է հայտարարության մեջ:
Փորձագետներն ընդգծում են, որ նույնիսկ արտակարգ իրավիճակի ժամանակաշրջանում պետությունը պետք է կատարի կյանքի իրավունքի պաշտպանության իր պարտավորությունները, արգելի կտտանքները, հետեւի մարդու հիմնարար իրավունքներին, հրաժարվի խտրականությունից եւ պաշտպանի մարդկանց հավատի եւ սեփական կարծիքի արտահայտման իրավունքները:
ՄԱԿ ներկայացուցիչները նշում են, որ չնայած հասկանում են Թուրքիայի ճգնաժամ ապրելու հանգամանքը, սակայն «մտահոգված են, որ մարդու իրավունքների պաշտպանության երաշխիքների լայն շրջանակի սահմանափակման կառավարության նախաձեռնած քայլերը գերազանցում են այն մակարդակները, որոնք կարող էին այդ լույսի ներքո արդարացվել»:

Группа экспертов ООН призывает Турцию соблюдать свои обязательства в рамках международного законодательства о правах человека во время объявленного чрезвычайного положения в стране, говорится в заявлении, распространенном офисом Верховного комиссара ООН по правам человека, передает РИА Новости
Президент Турции Реддеп Тайип Эрдоган ввел в стране чрезвычайное положение на три месяца после попытки военного переворота 15 июля. Эрдоган также обратился к статье 4 Международного пакта о гражданских и политических правах (МПГПП), которая предусматривает временное снятие обязательств страны по соблюдению прав человека в рамках МПГПП при определенных условиях. Турция ратифицировала МПГПП в 2003 году.
«Обращение к статье 4 является законным только в случае угрозы жизни нации — условие, которое, возможно, не выполняется в данном случае. Даже в ситуациях, которые приближаются к этому условию, статья 4 устанавливает лимиты на то, насколько государство может отклоняться от своих обязательств в соответствии с Пактом (о гражданских и политических правах человека)», — отмечается в документе.
Эксперты подчеркивают, что даже в период чрезвычайного положения государство должно выполнять свои обязательства по защите права на жизнь, запрещать пытки, придерживаться основных прав человека, отказаться от дискриминации и защищать права человека на вероисповедание и выражение собственного мнения.
«Предусмотренные статьей 4 отступления не дают карт-бланш для игнорирования всех обязательств в соответствии с Международным пактом о гражданских и политических правах. Даже там, где отступления позволены, у правительства есть юридические обязательства ограничиваться только теми мерами, которые исключительно необходимы в данной ситуации», — говорится в заявлении.
Представители ООН отмечают, что, несмотря на понимание, что Турция переживает кризис, они «озабочены тем, что предпринимаемые правительством шаги по ограничению широкого круга гарантий соблюдения прав человека превышают те уровни, которые могут быть оправданы в свете данной ситуации».
Заявление, распространенное УВКПЧ ООН, подписали 19 спецдокладчиков по правам человека, а также представители рабочих групп по насильственным исчезновениям, по использованию наемников и по произвольным задержаниям.