Իսպանիայի ԱԳ նախարարությունը Բարսելոնում Լատվիայի պատվավոր հյուպատոս Շավյեր Վինյալսային հավատարմագրից զրկելու որոշում է կայացրել Կատալոնիայի անկախության շարժմանը սատարելու պատճառով, հայտնում է ABC-ն:
Որոշումն ընդունվել է այն բանից հետո, երբ սեպտեմբերի 11-ին՝ Կատալոնիայի ազգային օը (Դիադա) Բարսելոնում պատվավոր հյուպատոսության շենքի ճակատամասում է հայտնվել «էստելադան»՝ Կատալոնիայի հողերի ոչ պաշտոնական դրոշը, որը անկախության կողմնակիցների խորհրդանիշն է:
Իսպանիայի ԱԳՆ է կանչվել Իսպանիայում Լատվիայի դեսպան Արգիտու Դաուձեն: Դեսպանին հանձնված բողոքի նոտայում նշված է, որ ցանկացած հյուպատոսություն իրավունք ունի շենքի վրա տեղադրելու իր ներկայացրած երկրի դրոշն ու զինանշանը կամ այն երկրի, որտեղ ժամանել է, բայց ոչ ուրիշ, հատկապես ոչ պաշտոնական խորհրդանիշներ, որոնք խորհրդանշում են պետությունից տարածքի մի հատվածի անջատման գործընթացը:
Իսպանիայի ԱԳՆ-ն կարծում է, որ սեպտեմբերի 11-ին հյուպատոսի գործողությունները համարվում են աջակցություն Իսպանիայից Կատալոնիայի անջատմանը եւ միջամտություն երկրի ներքին գործերին:
Իսպանիայի արտաքին քաղաքականության գերատեսչության կարծիքով՝ պատվավոր հյուպատոսն իր գործողություններով խախտել է 1963 թվականի Վիեննայի Հյուպատոսական հարաբերությունների մասին կոնվենցիայի 55-րդ հոդվածը: Հոդվածում, մասնավորապես, նշված է. «1. Արտոնություններով եւ անձեռնմխելիությամբ օժտված բոլոր անձինք պարտավոր են առանց իրենց արտոնություններին եւ անձեռնմխելիությանը վնաս հասցնելու հարգել ժամանման երկրի օրենքներն ու կանոնները: Նրանք նաեւ պարտավոր են չմիջամտել այդ պետության ներքին գործերին: 2. Հյուպատոսական շենքերը չպետք է օգտագործվեն հյուպատոսի գործառույթներին չհամապատասխանող նպատակներով»:

МИД Испании принял решение о лишении аккредитации почетного консула Латвии в Барселоне Шавьера Виньялса (Xavier Vinyals) за поддержку движения за независимость Каталонии, сообщает РИА Новости со ссылкой на газету ABC.
Решение было принято после того, как 11 сентября, в Национальный день Каталонии (Диада), на фасаде здания почетного консульства в Барселоне появилась «эстелада» — неофициальный флаг каталонских земель, который является символом сторонников независимости.
В МИД Испании вызвали посла Латвии в Испании Аргиту Даудзе. В ноте протеста, которая была передана послу, говорится, что любое консульство имеет право размещать на здании герб или флаг страны, которую оно представляет, или флаг и герб страны пребывания, но не иные, особенно неофициальные, которые символизируют незаконный процесс отделения части территории от государства.
МИД Испании считает, что действия консула 11 сентября являются поддержкой отделения Каталонии от Испании и вмешательством во внутренние дела страны.
По мнению испанского внешнеполитического ведомства, действия почетного консула нарушают 55-ю статью Венской конвенции о консульских сношениях 1963 года. В этой статье, в частности, говорится: «1. Все лица, пользующиеся привилегиями и иммунитетами, обязаны без ущерба для их привилегий и иммунитетов уважать законы и правила государства пребывания. Они также обязаны не вмешиваться во внутренние дела этого государства. 2. Консульские помещения не должны использоваться в целях, не совместимых с выполнением консульских функций».