Առանց քաղաքական հարցերի կարգավորման՝ անհնար է հումանիտար խնդիրների լուծումը: Այս մասին հայտարարել է Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության նախագահի մամուլի քարտուղար Դավիթ Բաբայանը՝ NEWS.am-ի թղթակցի խնդրանքով մեկնաբանելով փախստականների վերաբերյալ Ադրբեջանի ԱԳ նախարարի հերթական հայտարարությունը:
«Մենք բազմիցս ենք հայտարարել, որ հումանիտար բնույթի հարցերը անհրաժեշտ է լուծել կարգավորման վերջին փուլում: Առավել եւս, որ խոսքը վերաբերում է փախստականներին եւ հարկադիր տեղահանվածներին, մարդկանց, որոնք արդեն մեկ անգամ տուժել են: Մենք չենք կարող մարդկանց ճակատագրերը երկրորդ անգամ վտանգել»,- հիշեցրել է Դավիթ Բաբայանը:
Նա ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմի ներկայացրած տվյալները՝ «1 միլիոնից ավելի փախստականների մասին», գերուռճացված են: «Եթե, իհարկե, փախստականներ համարվեն նաեւ քաղբանտարկյալները եւ վատթարացող տնտեսական վիճակի ու իշխանությունների ճնշումների հետեւանքով Ադրբեջանից փախած անձինք»,- նշել է Դավիթ Բաբայանը՝ հավելելով, որ, որոշ տեղեկություններով, Ադրբեջանը նշված պատճառներով լքել է 2 միլիոնից ավելի քաղաքացի:
Դրա հետ մեկտեղ, ԼՂՀ նախագահի մամուլի քարտուղարը հիշեցրել է, որ ադրբեջանական կողմը համառորեն անտեսում է հայ փախստականների խնդիրը. «Ադրբեջանցի փախստականների առկայության վերաբերյալ հայտարարությունները եւ հայ փախստականների խնդիրը լռության մատնելը խտրականություն է եւ միջազգային իրավունքի կոպիտ խախտում: Չի կարելի մի խմբի փախստականներին ներկայացնել որպես զոհ՝ մոռանալով մյուս խմբի մասին»:
Դավիթ Բաբայանի խոսքով՝ նման պահվածքը վկայում է, որ ո՛չ Ալիեւը, ո՛չ նրա կլանը, ո՛չ Ադրբեջանի իշխանությունները կարգավորման ուղղությամբ կոնկրետ քայլերի պատրաստ չեն, իսկ փախստականների մասին հիշատակումները ոչ այլ ինչ են, եթե ոչ «սլաքների տեղափոխության» փորձ:

Без урегулирования политических вопросов невозможно решение гуманитарных проблем. Об этом заявил пресс-секретарь президента Нагорно-Карабахской Республики Давид Бабаян, комментируя по просьбе корреспондента Новости Армении – NEWS.am очередные заявления главы МИД Азербайджана по вопросу беженцев.
«Мы неоднократно заявляли, что вопросы гуманитарного характера необходимо решать на последнем этапе урегулирования. Тем более, речь идет о беженцах и вынужденных переселенцах, людях, однажды уже пострадавших. Мы не можем рисковать второй раз судьбами людей», - напомнил Давид Бабаян.
Как подчеркнул Давид Бабаян, приводимые азербайджанской стороной данные «о свыше 1 млн беженцев» сильно преувеличены. «Разве что, если беженцами считать политических заключенных и лиц, бежавших из Азербайджана вследствие ухудшающейся экономической ситуации и давления со стороны властей», - заметил Давид Бабаян, добавив, что по некоторым данным, Азербайджан по указанным причинам за последние годы покинули свыше 2 млн его граждан.
При этом пресс-секретарь президента НКР напомнил, что азербайджанская сторона упорно игнорирует проблему беженцев-армян: «Заявления о наличии беженцев-азербайджанцев и умалчивание проблемы беженцев-армян – дискриминация и грубое нарушение международного права. Нельзя одну категорию беженцев представлять в качестве жертвы, забывая о другой категории».
По словам Давида Бабаяна, подобное поведение свидетельствует о том, что ни Алиев, ни его клан, ни власти Азербайджана не готовы к конкретным шагам по урегулированию, а упоминание беженцев не более, чем попытка «перевести стрелки».