Հոկտեմբերի 2-ին տեղի ունեցած ՏԻՄ ընտրություններն ապացուցեցին, որ դեռ պահպանվում է իշխանության վերարտադրության մեխանիզմը: Այս մասին այսօր՝ հոկտեմբերի 3-ին, NEWS.am-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքագետ Ռուբեն Մեհրաբյանը՝ նշելով, որ ընտրության արդյունքները նաեւ ցույց տվեցին, որ այդ մեխանիզմը, սակայն, անպարտելի չէ. դա ապացուցում է ԳԱԼԱ կուսակցությունը Գյումրիում եւ «Լուսավոր Հայաստանը»՝ Վանաձորում:
«Այս կուսակցություններն ապացուցեցին մի շատ կարեւոր բան, որ իշխանությունը, օլիգարխիան այսօր անպարտելի չէ: Ի տարբերություն նախորդ անգամների, այս անգամ ոստիկանությունն ուղղակի պասիվություն դրսեւորեց, ակտիվորեն չներգրավվեց ընտրություններին»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով Գյումրիում եւ Վանաձորում ՀԱԿ-ի պարտությանը, քաղաքագետը նշեց, որ այս կուսակցությունը մեծ թվով ձայներ հավաքելու չի էլ ձգտել. «Ես չեմ էլ տեսել, որ այս կուսակցությունը ձգտի բարձ նիշի, որովհետեւ ՀԱԿ-ին այսօր հնարավոր չէ համարել ակտիվ քաղաքական ուժ: Իսկ, եթե պառլամենտում ներկայությունն էլ որպես գործոն դնենք մի կողմ, ապա դժվար կլինի նաեւ որպես քաղաքական ուժ համարել: Սա ցավով եմ ասում, որովհետեւ այն ռեսուրսը, որն ուներ ՀԱԿ-ը, ժամանակին ամենաանխնա ձեւով մսխվեց»:
Իսկ «Քաղաքացիական պայմանագիր» կուսակցության ձախողումը ՏԻՄ ընտրություններում, Ռուբեն Մեհրաբյանը  պայմանավորեց վերջին շրջանում կուսակցության գործելաոճով:
«Իմ կարծիքով այս կուսակցությունը վերջին ժամանակաշրջանում կոպիտ սխալներ թույլ տվեց եւ դա աննկատ չմնաց: Առաջին հերթին այն, որ կուսակցությունը որոշակի դիմակայություն հրահրեց այլ ընդդիմադիր ուժերի հետ, որը բացասական արձագանքի արժանացավ: Այս կուսակցությունը հրաժարվեց հստակություն մտցնել իր արտաքին քաղաքականության պատկերացումների մեջ՝ հնչեղ ու անբովանդակ լոզունգներով, սա էլ հասարակության կողմից աննկատ չմնաց»,-ասաց նա:
Անդրադառնալով Գյումրիում եւ Վանաձորում «Վերածնունդ կուսակցության» ունեցած հաջողություններին՝ քաղաքագետը նշեց. «Այս  կուսակցության մեջ ներգրավված են նաեւ ֆինանսական, ինչ-որ տեղ նաեւ վարչական ռեսուրսներ: Բացի դրանից էլ կուսակցության հնչեղ անվանումը մարդկանց մոտ որոշակի սպասելիքներ է ծնում, սակայն, չեմ կարծում, որ հավաքած տոկոսները դրանով են պայմանավորված, բայց հաշվարկը դրա վրա էր կառուցված: Գյումրիում այդ ցուցանիշը պայմանավորված էր մի քանի հայտնի անձանց ներգրավվածությամբ այդ կուսակցությունում»:

Выборы в органы местного самоуправления, состоявшиеся 2 октября, доказали, что все еще сохраняется механизм воспроизводства власти. Об этом заявил в беседе с корреспондентом Новости Армении –NEWS.am политолог Рубен Меграбян, при этом отметив, что результаты выборов также показали, что этот механизм можно победить, доказательством чего стали партия «ГАЛА» в Гюмри и партия «Светлая Армения» в Ванадзоре.
«Эти партии доказали, что сегодня власть, олигархия не являются непобедимыми. В отличие от предыдущих выборов, на этот раз Полиция проявила явную пассивность. Она не была активно вовлечена в процесс выборов»,- заявил Меграбян.
Касаясь темы поражения Армянского национального конгресса в выборах в Гюмри и Ванадзоре, политолог отметил, что эта партия и не стремилась набрать большое количество голосов. «Потому что сегодня АНК невозможно отнести к активной политической силе. Если мы отложим в сторону факт присутствия АНК в парламенте, то его вообще трудно назвать политсилой. Я это говорю с сожалением, поскольку ресурс, имевшийся у АНК, был растрачен самым беспощадным способом», - подчеркнул политолог.
Причина же провала партии «Гражданский договор» в выборах в ОМС - стиль ее работы в последнее время, заметил Меграбян. «На мой взгляд, эта партия допустила грубые ошибки, и это не осталось незамеченным. В первую очередь, имею в виду то, что партия спровоцировала определенное противостояние с другими оппозиционными силами, что было воспринято отрицательно. «Гражданский договор» отказался внести четкость в свое видение внешней политики, и это не осталось незамеченным обществом»,- сказал Меграбян.
Что касается успехов партии «Армянское возрождение», то политолог отметил: «В эту партию вложены финансовые, в какой-то степени и административные ресурсы. Кроме этого, звучное название партии рождает у людей определенные ожидания, хотя, не думаю, что набранные проценты связаны с данным фактом, но расчет строился на этом. Этот показатель в Гюмри был связан еще и с вовлеченностью нескольких известных личностей в работу партии «Армянское возрождение».