Եթե ընդդիմությունը նախօրեին կայացած ՏԻՄ ընտրություններում խախտումներ է տեսել, ապա անհասկանալի է, թե ինչու չի արձանագրել դրանք։ Այս մասին հոկտեմբերի 3–ին՝ ճեպազրույցի ժամանակ, լրագրողներին ասել է ՀՀԿ խոսնակ, ԱԺ փոխնախագահ Էդուարդ Շարմազանովը։
Անդրադառնալով այն դիտարկմանը, թե ընդդիմությունը հոկտեմբերի 2-ի առավոտվանից բողոքում էր «կարուսելներից», ընտրակաշառքներից եւ այլ խախտումներից՝ Շարմազանովը նշել է, որ դժգոհողներն ավելի քիչ են եղել, քան նախորդ ընտրություններում։
«Եվ  հետո, եթե նրանք ինչ–որ խախտումներ են նկատել, ապա ինչու դրանք չեն արձանագրե։ Մենք 21-րդ դարում ենք ապրում, եւ շատ բան հնարավոր է տեսագրել սովորական հեռախոսով»,– ասել է նա։
Հիշեցնենք, որ հոկտեմբերի 2-ին Հայաստանի 6 մարզերի 375 համայնքներում ՏԻՄ ընտրություններ են կայացել։ Գյումրիում եւ Վանաձորում դրանք ընթացել են նոր Սահմանադրության համաձայն. հաղթած կուսակցության ցուցակների առաջին համարները դարձել են քաղաքապետեր։

Если оппозиция Армении видела нарушения на прошедших накануне выборах в органы местного самоуправления, то непонятно, почему не фиксировала их. Об этом заявил журналистам на брифинге в парламенте 3 октября пресс-секретарь правящей Республиканской партии Армении, вице-спикер парламента Армении Эдуард Шармазанов.
На замечания о том, что оппозиция с самого утра 2 октября жаловалась на «карусели» бюллетеней, подкуп избирателей и другие нарушения, Шармазанов заметил, что недовольных голосов было гораздо меньше, чем на предыдущих выборах.
«Потом, если они и заметили какие-то нарушения, то почему не стали их фиксировать? Мы живём в 21-м веке, и очень многое можно записать на обычный телефон», - заявил он.
Напомним, что 2 октября в 375 городских и сельских общинах в 6 областях Армении прошли муниципальные выборы. В большинстве общин победили выдвиженцы правящей Республиканской партии Армении (в том числе в Гюмри и Ванадзоре, втором и третьем по величине городах страны).