Եվրամիության խորհուրդը Վրաստանի քաղաքացիների համար վիզայի ազատականացման հարցը կքննարկի հոկտեմբերի 5-ին: Այս մասին գրում է Գրուզիա Օնլայնը՝ վկայակոչելով «Ազատություն» ռադիոկայանի թղթակից Ռիկարդ Յոզվյակին: Լրագրողն ակնկալում է, որ քննարկման արդյունքում դրական որոշում կկայացվի:
«Չորեքշաբթի, հավանաբար, Խորհրդին «կանաչ լույս» կտան՝ վիզային ռեժիմի ազատականացման շուրջ Եվրախորհրդարանի հետ բանակցություններ սկսելու համար»,- գրել է Յոզվյակը:
Լրագրողը նաեւ նշել է, որ Գերմանիան դեռեւս ցանկանում է ավելի շատ խորհրդակցություններ անցկացնել Եվրախորհրդարանի հետ՝ Վրաստանի քաղաքացիների համար առանց վիզայի ռեժիմ սահմանելուց առաջ:
Այս փուլում Եվրախորհրդարանում այդ հարցով փոփոխությունների կարգավորման վերջնական տարբերակի նախապատրաստական աշխատանքներ են սպասվում: Փաստաթղթի տեքստը պետք է համաձայնեցվի Եվրախորհրդարանի, ԵվրահանձնաԺողովի եւ ԵՄ Խորհրդի ներկայացուցիչների հետ: Դրանից հետո արդեն Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում պետք է քվեարկեն փաստաթղթի օգտին, իսկ հետո այն պետք է հաստատի ԵՄ Խորհուրդը:

Совет Евросоюза обсудит вопрос либерализации визового режима для граждан Грузии 5 октября, сообщает Грузия-онлайн со ссылкой на корреспондента «Радио Свобода» Рикард Йозвяк. Журналист ожидает, что по итогам обсуждения будет принято положительное решение.
«Похоже, в среду Совету будет дан «зеленый свет» для того, чтобы начать переговоры с ЕП о либерализации визового режима», — написал Йозвяк. Но эти переговоры не начнутся, пока структуры Евросоюза работают над механизмом экстренной приостановки действия безвизового режима, следующая встреча по этому вопросу состоится в четверг, добавил Йозвяк.
Журналист также отметил, что Германия все еще хочет больше консультаций с Европарламентом перед введением безвизового режима для граждан Грузии.
На данном этапе в Европарламенте ожидается подготовка окончательного варианта изменений регуляций в связи с отменой визового режима с Грузией. Текст должны согласовать представители Европарламента, Еврокомиссии и Совета Евросоюза. После этого за документ должны проголосовать на пленарном заседании Европарламента, а далее утвердить в Совете Евросоюза.