ԱՄՆ փոխնախագահ Ջո Բայդենը Հանրապետական կուսակցությունից երկրի նախագահի թեկնածու Դոնալդ Թրամփին խորապես տգետ անձ է անվանել։ Այս մասին գրում է ՌԻԱ Նովոստին՝ վկայակոչելով CNN-ը։
«Նա վատ մարդ չէ, բայց չափազանց տգետ է»,- հայտարարել է Բայդենը։
Բացի այդ՝ նա Թրամփին քննադատել է իր ընդդիմախոսների հետ հրապարակայնորեն վիճելու ձեւի համար։ «Կարո՞ղ եք պատկերացնել, որպեսզի նախագահը գիշերվա կեսին արթնանա եւ Twitter-ում թունոտ մեկնաբանություններ գրի»,- ասել է Բայդենը։
Հիշեցնենք, որ անցյալ շաբաթ Թրամփը գիշերը 3:30-ից մինչեւ առավոտյան 5:30-ը Twitter-ում գրառումներ էր կատարել՝ կտրուկ արտահայտվելով Դեմոկրատական կուսակցությունից նախագահի թեկնածու Հիլարի Քլինթոնին սատարած ֆոտոմոդելի մասին, եւ իր 20 մլն կողմնակիցներին կոչ արել համացանցում գտնել եւ դիտել այդ մոդելի մասնակցությամբ բաց տեսարաններով տեսանյութը։
Ավանդույթը չխախտելով՝ Բայդենը Թրամփին քննադատել է նաեւ Ռուսաստանի հանդեպ համակրանքի, իր հարկային հայտարարագիրը հրապարակելուց հրաժարվելու համար։

Вице-президент США Джо Байден назвал кандидата в президенты от Республиканской партии Дональда Трампа глубоко невежественным человеком.
«Он не плохой человек, но его невежество очень велико», — сказал Байден о Трампе, передает РИА Новости со ссылкой на CNN.
Кроме того, Байден обрушился на Трампа за его манеру публично спорить со своими оппонентами. «Вы можете себе представить, чтобы президент вставал в полчетвертого ночи и писал в Twitter ядовитые комментарии?» — задался вопросом Байден. Трамп на прошлой неделе с 3:30 до 5:30 утра писал в Twitter, резко высказываясь против фотомодели, поддержавшей Хиллари Клинтон, и призывал 20 миллионов своих сторонников найти и посмотреть в интернете секс-видео с этой фотомоделью.
Байден также по традиции раскритиковал Трампа за симпатии к России, отказ опубликовать свою налоговую декларацию и перебранки с семьями военных.
Вице-президент США заверил, что сам работает «как проклятый» над тем, чтобы помочь кандидату Демократической партии Хиллари Клинтон избраться президентом США. Президентские выборы пройдут 8 ноября. Байден решил не выдвигаться на пост президента.