Թուրքիայում պետական հեղաշրջման փորձի գործով առաջին դատական լսումները կկայանան 2017-ի սկզբին, հայտարարել է Անկարայի դատախազ Հարուն Քոդալաքը, փոխանցում է «ՌԻԱ Նովոստի»-ն:
«Անկարայի դատախազությունը վարում է հեղաշրջման փորձի հետ կապ ունեցող բարձրաստիճան պաշտոնյաների գործերը ամբողջ Թուրքիայում: Ավելի քան 3000 դատավորի եւ դատախազի նկատմամբ քննություն է ընթանում: Հույս ունենք, որ դատական լսումների առաջին փուլը կընթանա եկող տարվա սկզբին»,- ասել է նա:
Հիշեցնենք, որ հուլիսի 16-ի գիշերը Թուրքիայում զինվորականները պետական հեղաշրջման փորձ էին կատարել, որը տապալվել էր: Դրա հետեւանքով զոհվել էր 240 քաղաքացի, ավելի քան 2 հազար մարդ վիրավորվել էր:

Первые судебные слушания по делу о попытке переворота в Турции пройдут в начале 2017 года, заявил прокурор Анкары Харун Кодалак, передает РИА Новости
«Прокуратура Анкары ведет дела по высокопоставленным чиновникам всей Турции, причастным к попытке переворота. Более 3000 судей и прокуроров находятся под расследованием. Рассчитываем, что первая серия судебных слушаний по этим делам пройдет в начале будущего года», — заявил Кодалак журналистам.
В ночь на 16 июля в Турции группа мятежников совершила попытку военного переворота. Основное противостояние развернулось в Анкаре и Стамбуле. Погибли более 240 турецких граждан, более 2 тысяч человек получили ранения, мятеж был подавлен.
После мятежа были арестованы около 32 тысяч человек, уволены или отстранены от работы более 70 тысяч госслужащих.