Պետերբուրգում կալանավորվել է Ֆիլիպ Բուդեյկինը, որը սոցցանցերում հայտնի է որպես որպես ինքնասպանության թեմային նվիրված «մահվան խմբերի» ադիմիստրատոր։ «Վկոնտակտե» ցանցում սկանդալային համբավ ունեցող խմբերի ադիմիստրատորին երկու ամսով կալանավորել են, հայտնում է Life–ը։
Բուդեյկինին կասկածում են ՌԴ ՔՕ 110 հոդվածով նախատեսված հանցագործության մեջ՝ «Ինքնասպանության հասցնել»։ Քննության վարկածով նա է եղել Ռուսաստանի տարբեր շրջանների 15 դեռահասներին ինքնասպանության դրդողներից մեկը։ Ծրագրված ինքնասպանություններից հինգն էլ կանխվել են։
2013-ից սկսած ռուսական հանրահայտ սոցցանցում սկսել են հայտնվել փակ համայնքներ, որտեղ բավականին տարօրինակ կանոններով «խաղ» էին առաջարկում։ Այդ խմբերում դեռահասներին զանազան քվեսթներ էին առաջարկում, որոնք կատարելով՝ նրանք կարողանում էին վեր բարձրանալ «խաղացողների» աստիճանավանդակով։ Նման մի խումբ էլ Ֆիլիպն էր ստեղծել, որին հնարավոր էր անդամակցել միայն ադմինիստրատորի անձնական թույլատվությամբ։ Խմբի շրջանակում կես կատակ, կես լուրջ պայմանավորվում էին զանգվածային ինքնասպանություններ իրականացնելու մասին, խոսում մահվան ու կյանքից հեռանալու միջոցների մասին։

В Петербурге молодой человек, завоевавший в соцсетях славу благодаря «группам смерти», посвящённым теме самоубийств, заключён под стражу. Филипп Будейкин, известный как Лис, сегодня был этапирован в Петербург и предстал перед Октябрьским районным судом. По ходатайству ГСУ Следственного комитета РФ по Санкт-Петербургу, администратору скандально известных сообществ «Вконтакте» была избрана мера пресечения в качестве заключения под стражу на два месяца — до 14 января 2017 года, передает Life
Будейкин подозревается в совершении преступления, предусмотренного статьёй 110 УК РФ — «Доведение до самоубийства». По версии следствия, он стал одним из основных «вдохновителей», подтолкнувших пятнадцать подростков из разных регионов России к самоубийству. Ещё пять запланированных самоубийств не состоялись.
Как рассказали следователи, «история восхождения» Филиппа Лиса началась ещё три года назад. В 2013 году в популярнейшей российской соцсети стали появляться закрытые сообщества, в которых велась довольно странная игра. Допущенным в такие сообщества подросткам предлагались различные квесты, выполняя которые они продвигались всё выше и выше в иерархии «игроков». разу несколько сообществ были созданы в рамках одного проекта, придуманного Филиппом Лисом. В эти группы-клубы принимали только по личному решению администратора. После этого новичка добавляли в «беседу», где вроде бы в полушутку участники договаривались о времени массового самоубийства, говорили о смерти и способах уйти из жизни.