Կանացի որոշ կաղապարատիպեր սկսում են երեւան գալ արդեն վաղ մանակական տարիքում, պարզել են ամերիկացի հետազոտողները, որոնց խոսքով՝ աղջիկները մոտ 6 տարեկանում ձեռք են բերում իրենց մտավոր ընդունակությունների թերագնահատման հակվածություն, փոխանցում է Planet-today-ը:
Այն կարծիքը, թե տղամարդիկ կանանցից ավելի են օժտված ինտելեկտով, արդեն վաղուց գիտության կողմից հերքվել է, սակայն դեռեւս շարունակում է գոյություն ունենալ:
Դա ակնհայտ է նույնիսկ երեխաների շրջանում, որոնց փոխանցվում է շրջապատի մեծահասակների կաղապարային մտածողությունը:
Իլինոյսի եւ Նյու Յորքի համալսարանների գիտնականները հետաքրքիր փորձ են անցկացրել, որի ընթացքում երեխաներին պատմել են մի «շատ խելացի մարդու» մասին, այնուհետեւ առաջարկել են կռահել՝ ցույց տալով երկու տղամարդու եւ երկու կնոջ: Պարզվել է, որ 6-7 տարեկան աղջիկները հիմնականում ընտրել են տղամարդկանց, քանի որ հակված չեն ինտելեկտուալ հատկություններն իրենց սեռի հետ կապել: Սակայն 5-ամյա երեխաները այս կաղապարից դեռեւս զերծ են:

Некоторые гендерные стереотипы начинают проявляться уже в раннем детстве — установили исследователи из США, по словам которых, девочки приобретают склонность к недооцениванию своих умственных способностей примерно в шесть лет, передает Planet-today
Мнение, согласно которому, мужчины обладают более высоким, чем у женщин, интеллектом — является не более, чем давно уже развеянным официальной наукой стереотипом, однако все еще прочно существует в голове обывателя.
Это видно даже среди детей, которые заимствуют стереотипное мышление у окружающих их взрослых.
Ученые из университета штата Иллинойс и Нью-Йоркского университета осуществили интересный эксперимент, в рамках которого продемонстрировали то, о чем идет речь, наглядно.
Исследователи рассказывали детям о некоем «очень умном человеке», а затем предлагали угадать его, показывая двух мужчин и двух женщин. Выяснилось, что девочки шести-семи лет в основном выбирают мужчин, так как не склонны связывать высокие интеллектуальные способности со своим полом. При этом, пятилетние девочки еще лишены такого стереотипа.