«Ռելսերին կպառկեմ, եթե գները բարձրանան». Բորիս Ելցին
1931–ի փետրվարի 1-ին ծնվել է Բորիս Նիկոլայի Ելցինը, որը պատմության մեջ մտել է որպես Ռուսաստանի առաջին նախագահ։ Քաղաքական գործչի ծննդյան օրը ներկայացնում ենք նրա կյանքից մի քանի հետաքրքիր փաստ եւ ոչ պակաս «հետաքրքիր» արտահայտություններ։
Ելցինը վաղ տարիքում զրկվել էր ձախ ձեռքի 2 մատներից։ Երեխա ժամանակ նա ընկերների հետ խաղալիս ռազմական պահեստից նռնակ էր գողացել, որի պայթյունից էլ կորցրել էր մատները։
35 տարեկանում Ելցինը Սվերդլովսկի բնակարանաշինության գործարանում գլխավոր ինժեներ էր աշխատում։ Հնգամյա պլանի արդյունքում նրան պետք է ներկայացնեին Լենինի շքանշանի։ Սակայն պարգեւատրումը չկայացավ։ Նրա թեկնածությունը հաստատելու նախօրեին փլուզվել էր գրեթե պատրաստ 5-հարկանի շենքը, որը կառուցել էր Ելցինի ղեկավարած կառույցը։
1987-ի նոյեմբերին, երբ Ելցինը հանդես եկավ Գորբաչովի սուր քննադատությամբ, նրան ազատեցին Կոմկուսի Մոսկվայի քաղաքային կոմիտեի քարտուղարի պաշտոնից։ Դրանից անմիջապես հետո նա հիվանդանոց ընկավ, որտեղ, ըստ որոշ տեղեկությունների, նա փորձել էր ինքնասպան լինել մկրատով։
1989–ին Ելցինն առաջին անգամ մասնավոր այցով այցելեց ԱՄՆ։ Արեւմտյան լրատվամիջոցները գրում էին, որ Բալտիմորում օդանավից իջնելով՝ նա հանկարծ թեքվել է դեպի անիվը եւ միզել։ Դրանից հետո առանց ձեռքերը լվանալու, նա մոտեցել էր իրեն դիմավորողներին ձեռքսեղմումով ողջունելու։
1990–ին Ելցինի օդանավը Իսպանիա մեկնելիս վթարի էր ենթարկվել։ Այն կոշտ վայրէջք էր կատարել, որի հետեւանքով Ելցինը ողնաշարի լուրջ վնասվածք էր ստացել։ Ավելի ուշ շատ էին խոսում, որ վթարը կազմակերպել էր ՊԱԿ–ը։
1991–ի վերջին Նոր տարվա կապակցությամբ ամանորյա ուղերձը Ռուսաստանի ժողովրդին հղեց ոչ թե Ելցինն, այլ հայտնի երգիծաբան Միխայիլ Զադորնովը։ Նրա խոսքով՝ իրեն ասել էին, որ Ելցինն աշխատում է եւ փաստաթղթերի հետ կապված շատ գործ ունի։
Ելցինի մահից հետո Պետդումայի նիստում կոմունիստների խմբակցությունը հրաժարվեց հոտնկայս հարգել նախկին նախագահի հիշատակը։
Մենք, իհարկե, մեր կողմից կանենք ամեն բան, բայց ամեն ինչ չէ, որ կարող ենք։ Այսինքն՝ կարող ենք, բայց խիղճը թույլ չի տալիս։
Որպեսզի նրան համոզեմ, որ իմ սիրտն աշխատում է ժամացույցի պես, ես նրան բաղնիք տարա։
Քաղաքական գործչի տարիքը 65-ն է, իսկ դրանից հետո նա մարազմի գիրկն է ընկնում։
Դա ճիշտ որոշում էր։ Իմ որոշումը։
Դուք վատ եք ծնում։ Ես հասկանում եմ, հիմա դժվար է երեխա ծնել, բայց պետք է ամեն դեպքում կամաց–կամաց ուժ տաք։
Մեր երկիրը անդունդի եզրին է, բայց նախագահի շնորհիվ մենք մի քայլ առաջ կանենք։
Գեներալների թիվն արդեն նորմատիվից շատ է։
Միթե ռուսական շոկոլադը ներմուծվածից վատն է։ Իսկ գարեջու՞րը։ Օղու մասին ես չեմ էլ խոսում։
Ես կոպեկ նետեցի Ենիսեյը, որ երջանկություն բերի։ Բայց մի՛ կարծեք, թե դրանով նախագահի կողմից ձեր երկրամասին ֆինանսական աջակցությունը սպառվեց։
Փողը քիչ է, իսկ մարդկանց պետք է շատ սիրել։
Ես վստահ եմ, որ ձեզնից ոչ ոք Ռուսաստանից չի փախչի։
Ես այսօր գիշեր ինչ–որ կերպ պատրաստվում էի։ Ես որոշեցի, որ թարմ գլխով, այսպես ասած, ժամը 2-ին Պուշկին կարդամ։ Եվ գիտեք ինչ կա. պարզվում է, որդա այնքան էլ հեշտ չէ։
Երկու նախարար համառում էին եւ չէին ուզում այդ հարցը լուծել։ Մենք վերցրինք, բաժանեցինք նրանց եւ վերջ։ Մեկին մի կողմում թողեցինք, մյուսին՝ մի, եւ ամեն բան հարթվեց։
Մենք կոչնչացնենք մեր միջուկային զենքը Ամերիկայի հետ։
Վիկտոր Չերնոմիրդինը կյանքի մեծ մասն ապրել է. եղել է եւ՛ վերեւից, եւ՛ ներքեւից, եւ՛ ներքեւից, եւ՛ վերեւից։

«Лягу на рельсы, если цены будут повышены». Б. Ельцин
1 февраля 1931 года родился Борис Николаевич Ельцин, который вошел с историю, прежде всего, как первый Президент России. В день рождения политика, представляем несколько интересных фактов из жизни политика, и не менее «интересных» высказываний.
У Ельцина не было двух пальцев на левой руке. Их он потерял еще ребенком при взрыве гранаты, которую он украл со своими друзьями с военного склада. Вообще в детстве Ельцин был страшно драчлив. В одной из драк «район на район» ему перебили нос оглоблей.
В 35 Ельцин работал главным инженером Свердловского ДСК. По итогам пятилетки его должны были представить к ордену Ленина. Однако награждение не состоялось: накануне утверждения кандидатуры Ельцина рухнул почти готовый пятиэтажный дом, который строился возглавляемой Ельциным структурой.
В ноябре 1987 года после того, как Ельцин выступил с резкой критикой политики Горбачева, он был снят с должности первого секретаря МГК КПСС. Сразу после этого он попал в больницу, где по некоторым сведениям он пытался покончить с собой канцелярскими ножницами.
В 1989 году Ельцин впервые посетил США с частным визитом. Западные СМИ писали о том, что в Балтиморе, спустившись с самолёта по трапу, он внезапно повернулся к колесу самолёта и помочился на него. После этого, не вытерев и не помыв рук, пошёл пожимать руки встречающим.
Известная фраза «Борис, ты не прав!» была произнесена Лигачевым. Он обвинял Ельцина в том, что именно по его вине в Свердловской области в то время использовались талоны на продукты питание.
В 1990 году Ельцин во время своего визита в Испанию самолет Ельцина попал в аварию. Он совершил очень жесткую посадку, в результате которой Борис Николаевич получил серьезную травму позвоночника. Позже много говорили о том, что эта авария была подстроена КГБ.
В конце 1991 года с праздником Нового года народ России поздравил не Ельцин, а известный сатирик Михаил Задорнов. По словам самого Задорнова, ему объяснили, что Ельцин работает с документами, причем «будет работать с ними всю праздничную неделю запоем».
Любовь Ельцина к игре на ложках часто демонстрировалась им как в России, так и за рубежом. Александр Коржаков рассказывает, что в 1992 году во время визита в Киргизию Борис Ельцин использовал для игры на ложках голову киргизского президента Аскара Акаева.
Многие запомнили Ельцина, как человека, увлекающегося алкоголем. В историю вошли случаи, когда он в Германии выхватил у дирижера палочку, и сам начал дирижировать оркестром или как он «проспал» встречу с президентом Ирландии. Билл Клинтон сказал о Ельцине так: «Мы никогда не должны забывать, что пьяный Ельцин лучше, чем большинство непьющих альтернативных кандидатур».
После смерти Ельцина на заседании Госудумы фракция коммунистов отказалась почтить память бывшего президента вставанием.
Мы, конечно, все что можно со своей стороны делаем, но не все мы можем. То есть мы можем, но совесть нам не позволяет.
Чтобы его убедить, что у меня сердце работает как часы, я его повел в баню.
Возраст политика – 65 лет, а после этого он впадает в маразм.
Это было правильное решение. Моё решение.
Рожаете вы плохо. Я понимаю, сейчас трудно рожать, но все-таки надо постепенно поднатужиться.
Наша страна стоит на краю пропасти, но благодаря Президенту мы сделаем шаг вперед!
Уже поползло сверхнормативное количество генералов.
Разве российский шоколад хуже импортного? А пиво? О водке я не говорю.
Я бросил монетку в Енисей, на счастье. Но не думайте, что на этом финансовая поддержка вашего края со стороны президента закончена.
Денег мало, а любить людей нужно много.
Я уверен, что никто из нас из вас из России не убежит.
Я сегодня ночью – ну как-то готовился. Ну, решил на свежую голову, так сказать, часа в два ночи почитать Пушкина. И вы знаете, оказалось не так просто.
Два министра уперлись и не хотели этот вопрос решить. Мы взяли, разрубили их, все – отставили в сторону одного, другого – и все, пошло.