Վարչապետ Կարեն Կարապետյանի գլխավորությամբ կառավարությունում տեղի է ունեցել Ֆրանկոֆոն պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարների 17-րդ գագաթնաժողովի նախապատրաստման եւ անցկացման միջգերատեսչական հանձնաժողովի անդրանիկ նիստը:
ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Էդվարդ Նալբանդյանը նշել է, որ Հայաստանում 2018 թվականին կազմակերպվելու է ֆրանկոֆոնիայի գագաթնաժողովը եւ մեր երկիրը երկու տարի ժամկետով ստանձնելու է այս խորոշագույն՝ 84 անդամ, ասոցացված եւ դիտորդ երկրներ ու կառավարություններ ընդգրկող կառույցի նախագահությունը: ԱԳ նախարարի խոսքով՝ Հայաստանն առաջին անգամ է անցկացնելու այս կարգի բարձր մակարդակի, ծավալի եւ միջազգային ընդգրկվածությամբ միջոցառում: Ակնկալվում է, որ գագաթնաժողովին կմասնակցեն շուրջ հինգ տասնյակ պետությունների եւ կառավարությունների ղեկավարներ, նախատեսվում է նաեւ Ֆրանկոֆոնիայի 31 գործընկեր կառույցների պատվիրակությունների մասնակցությունը։ Ակնկալվում է հարյուրից ավելի պատվիրակությունների ժամանում, ընդհանուր հյուրերի քանակը կազմելու է մինչեւ 4000 մարդ: Երկօրյա գագաթնաժողովի մեկնարկից երեք օր առաջ կայանալու է արտգործնախարարների համաժողովը, որին կնախորդի նաեւ մշտական խորհրդի նիստը: Գագաթնաժողովին կարեւոր տեղ է հատկացվելու այնպիսի ուղղություններին, ինչպիսիք են կայուն զարգացումը, նորարարությունը, տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, մշակութային բազմազանությունը, երիտասարդության հարցերը եւ այլն։ Միջոցառումը հնարավորություն է ընձեռում կազմակերպել տնտեսական գործարար ֆորում՝ ֆրանկոֆոն երկրների ընկերությունների եւ ձեռնարկությունների լայն ներկայացվածությամբ: Դրա շրջանակում առաջարկվել է անցկացնել հայկական ապրանքատեսակների եւ ծառայությունների ցուցահանդես, որի միջոցով կներկայացվեն Հայաստանի ներդրումային եւ առեւտրատնտեսական հնարավորությունները, մեր երկրի զբոսաշրջային գրավչությունը:
Վարչապետ Կարապետյանը կարեւորել է մեր երկրում նման մասշտաբային միջոցառման բարձր մակարդակով կազմակերպումը եւ նշել. «Հետաքրքիր իրադարձություն է, հետաքրքիր հարթակ, օգտագործելով այս հնարավորությունը՝ կարող ենք լավագույնս ներկայացնել Հայաստանը եւ էլ ավելի ճանաչելի դարձնել մեր երկիրը»:
Վարչապետը շահագրգիռ գերատեսչությունների ղեկավարներին հանձնարարել է ՀՀ արտգործնախարարության գլխավորությամբ ստեղծված աշխատանքային խմբում ներգրավելու համար նշանակել կոնկրետ պատասխանատուների:

В Правительстве во главе с премьер-министром Армении Кареном Карапетяном  состоялось первое заседание  межведомственной комиссии  по подготовке и проведению   17-го саммита  глав правительств   государств-франкфонов.
Министр иностранных дел Эдвард Налбандян  отметил, что  в 2018 году в Армении  будет организован  саммит Франкофонии, и Армения в течение двух лет  будет председательствовать  в этой  крупнейшей структуре.
По словам Налбандяна, Армения  впервые проводит  мероприятие такого высокого уровня, объема и события международного масштаба. Ожидается, что в саммите примут участие  главы  около пяти десятков  государств и правительств, предусматривается также участие   делегаций  31  структур-партнеров. Ожидается прибытие более ста делегаций, общее количество гостей  составит до 4000 человек. За три дня до начала  двухдневного саммита состоится саммит  министров иностранных дел, которому будет предшествовать и заседание  постоянного совета. На саммите важное место будет отведено таким направлениям, каковыми являются стабильное развитие, новшества, информационные технологии,  культурное многообразие, вопросы молодежи и др.
Мероприятие создает возможность  для организации  экономического бизнес-форума с широким представительством  компаний и предприятий  стран-франкофонов.  В его рамках предложено провести  выставку армянских  видов продукции  услуг, с помощью которой будут представлены  инвестиционные и  торгово-экономические возможности Армении, туристическая привлекательность нашей страны.
Карен Карапетян  подчеркнул важность  организации  мероприятия  такого масштабного на высоком уровне.  «Интересное событие, интересная площадка, используя эту возможность, мы можем  в наилучшем виде  представить Армению, сделать еще более узнаваемой нашу страну».
Премьер поручил руководителям заинтересованных ведомств назначить конкретных  ответственных лиц для включения  в созданную   рабочую  группу  во главе с министерством иностранных дел .