Միացյալ Նահանգների նախագահ Դոնալդ Թրամփը Ռուսաստանի նախագահի հետ առաջին հեռախոսազրույցի ընթացքում ԱՄՆ–ի եւ ՌԴ–ի միջեւ գործող ռազմավարական հարձակողական սպառազինությունների (ՌՀՍ) կրճատման մասին համաձայնագրի դեմ է արտահայտվել։ Այս մասին հաղորդում է Reuters–ը՝ վկայակոչելով բանակցությունների ընթացքին տեղյալ միանգամից 3 աղբյուր։
Երբ Պուտինը բարձրացրել էԱՄՆ–ի եւ ՌԴ–ի միջեւ 2010 թվականին ստորագրված համաձայնագրի երկարաձգման հարցը, Թրամփը դադար է վերցրել եւ փորձել է ճշտել օգնականներից՝ ինչ համաձայնագրի մասին է խոսքը։ Ինչից հետո նշել է, թե դա Օբամայի վարչախմբի հերթական «վատ գործարքն է», որը ավելի շատ Ռուսաստանի շահերից է բխում։ Բացի այդ, Թրամփը պատմել է Պուտինին իր աճող հեղինակության մասին։
Reuters–ը շեշտում է, որ երկու նախագահների հեռախոսազրույցի մասին Սպիտակ տակ հաղորդագրության մեջ չի նշվել, թե կողմերը քննարկել են տվյալ համաձայնագիրը։
Մինչեւ 2018 թվականի փետրվար գործող պայմանագրի համաձայն՝ Միացյալ Նահանգները եւ Ռուսաստանը պետք է կրճատեն միջուկային մարտական գլխիկների ընդհանուր թիվը՝ հասցնելով 1550 միավորի, որից միայն 800-ը կարող է գտնվել գործածության մեջ:

Президент США Дональд Трамп в ходе телефонной беседы с российском коллегой Владимиром Путиным высказался против договора США и РФ о сокращении стратегических наступательных вооружений (New START). Об этом сообщает Reuters http://www.reuters.com со ссылкой сразу на три источника, знакомых с ходом переговоров.
Когда Путин поднял вопрос о возможности продления договора, заключенного между США и РФ в 2010 году и известного как New START, Трамп взял паузу и поинтересовался у своих помощников о каком соглашении идет речь. После чего сказал Путину, что этот договор очередная плохая сделка администрации Обама, отметив, что документ в пользу России. Кроме того, Трамп также поведал Путину о своей популярности.
Агентство отмечает, что в официальном релизе Белого дома по итогам беседы двух лидеров не сообщалось, что стороны обсудили указанное соглашение.
Американо-российский договор о сокращении стратегических наступательных вооружений был подписан в апреле 2010 года. Согласно соглашению к февралю 2018 года стороны должны сократить СНВ до 1550 единиц.
В ходе предвыборной кампании Трамп заявил, что Россия этим договором, который он назвал START-Up, перехитрила США.  Однако в ходе слушаний в Сенате госсекретарь США Рекс Тиллерсон поддержал договор.