Ներդրողները, որոնց Հայաստանի կառավարությունը տարկետում է տալիս ԱԱՀ-ն (ավելացած արժեքի հարկ) վճարելու համար, պետք է հաշվետու լինեն կատարած ներդրումների վերաբերյալ։ Այս մասին մարտի 16-ին կառավարության նիստի ժամանակ հայտարարել է ՀՀ վարչապետ Կարեն Կարապետյանը՝ դիմելով Տնտեսական զարգացման եւ ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանին, ով տարկետման հերթական նախագիծն է ներկայացրել։ «Թայգեր Գրուփ» ՓԲԸ ներկրողը պատրաստվում է ժամանցային համալիրի համար տեխնիկա եւ կահույք ներկրել։ Ընդհանուր ներկրման ծրագիրը կազմում է 3,5 մլրդ դրամ։ Նախագծի համար արտոնություններն ավելի վաղ են հավանութան արժանացվել, ապա ընդլայնվել՝ տեխնիկայի նոր խմբաքանակի համար։
Դրա հետ կապված՝ Կարապետյանը հանձնարարեց վերահսկողություն սահմանել այն բանի շուրջ, թե արդյո՞ք բիզնեսն իրականացնում է իր ներդրումային ծրագրերը։ «Պետք է հասկանալ՝ արդյո՞ք արտոնությունները ծառայում են իրենց նպատակին։ Հետեւել պետք է միշտ, ոչ թե դեպքից դեպք»,-հավելել է նա։

Инвесторы, которым Правительство Армении дает отсрочку на выплату НДС с импорта оборудования, должны отчитываться о сделанных инвестициях. Об этом заявил на заседании Правительства 16 марта премьер-министр Армении Карен Карапетян, обращаясь к министру экономического развития и инвестиций Сурену Караяну, который представил очередной проект об отсрочке. Инвестор, ООО «Тайгер групп», собирается импортировать технику и интерьер для комплекса развлечений. Общая инвестпрограмма составляет 3,5 млрд. драмов (около $7,2 млн.). Льготы для инвестпрограммы были одобрены ранее, затем – расширены для новой партии техники.
В связи с этим Карапетян поручил наладить постоянный контроль над тем, выполняет ли бизнес свои инвестиционные программы. «Нужно понять, достигают ли льготы своей цели. Следить нужно постоянно, а не от случая к случаю», - добавил он.