Հայաստանում մեկնարկել է ԵՄ նոր դրամաշնորհային ծրագիրը՝ 2,9 մլն եվրո ընդհանուր բյուջեով։ Դրամաշնորհային ծրագրի նպատակն է նպաստել տեղի հանրություների զարգացմանը, նրանց իրենց պոտենցիալը բացահայտելու հնարավորություն տալը։ Այս մասին ապրիլի 11-ին Գյումրիում լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է Հայաստանում ԵՄ արտակարգ եւ լիազոր դեսպան Պյոտր Սվիտալսկին։
Դրամաշնորհ ստանալու մրցույթին, որոնցից յուրաքանչյուրը կարող է լինել 300 000-600 000 եվրոյի չափով, կարող են մասնակցել նախագծեր՝ ուղղված տեղի համայքնեերի զարգացմանը՝ սպորտային, մշակութային, զբոսաշրջային եւ կրթական միջոցառումների միջոցով։ Ծրագրերի նախագծերը կարող են ներառել օրինակ ամառային ու ձմեռային սպորտային խաղեր, որոնք կօգնեն զբոսաշրջության զարգացմանը, լրացուցիչ կրթություն Հայաստանի դպրոցների ու բուհերի համար, որոնք նորարական մոտեցումներ ու հարթակներ են առաջարկում։ Մրցույթին կարող են մասնակցել նաեւ մշակութային ասոցացիաներ, որոնք կնպաստեն արհեստի, գրականության, թատրոնի եւ մշակութային այլ ուղղությունների զարգացմանը Հայաստանում։
«Հույս ունենք, որ այդ ծրագրերը օգուտ կբերեն Շիրակի մարզի հանրություններին եւ հասարակական կազմակերպություններին», - ասել է ԵՄ դեսպանը։
Երեկ՝ ապրիլի 10-ին, Հայաստանում մեկնարկել է ԵՄ եւս մեկ դրամաշնորհային ծրագիր՝ 1,5 մլն եվրոյի չափով՝ «Հայաստանում քաղաքացիական հասարակության ուժեղացումը»։
Երկու ծրագրերի մասին մանրամասն իմանալ կարող եք հետեւյալ հղումների միջոցով՝ http://bit.ly/2mMybQ2, http://bit.ly/2nr8npC:

YEREVAN. - A new EU grant scheme with an overall budget of 2.9 million euro has kicked of in Armenia. The objective of the scheme is to contribute to the development of local communities and enable them to disclose their potential, head of the EU Delegation to Armenia Piotr Świtalski said at the meeting with journalists Tuesday.
Projects aimed at the development of local communities through sport, cultural, tourist and educational events can take part in the grants competition, each of which can be in the amount ranging from 300 000-600 000 euro. The scheme projects can, for instance, include summer and winter sport games, which can contribute to the development of tourism and additional educational programs for Armenian schools and universities offering innovative approaches and platforms.
Cultural associations contributing the development of art, literature, theatre and other directions of culture in Armenia can also take part in the competition.
Ambassador Świtalski expressed hope that these programs will benefit the communities and NGOs of Shirak province.
Another 1.5 million euro grant scheme of EU, “Reinforcing civil society in Armenia,” was announced in the country Monday.