Ռուսաստանի Պետդումա է մտել Լիբերալ Դեմոկրատական կուսակցության օրինագիծը՝ Վլադիմիր Լենինի աճյունը հողին հանձնելու մասին։ Ռուսաստանի Կոմկուսը դա անվանել է սադրանք, իսկ «Եդինայա Ռոսիան» ասել է, որ այդ առաջարկի իրականացումը կարող է պառակտում առաջացնել հասարակությունում, հայտնում է «ՌԳ»-ն։
Վլադիմիր Լենինի աճյունը հողին հանձնելու կարգը, ժամկետները ու վայրը որոշում է կառավարությունը, հաշվի առնելով միջգերատեսչական հանձնաժողովի առաջարկները, նշված է օրինագծի տեքստում։ Հեղինակները նշում են, որ Լենինին հուղարկավորելու հարցը դեռ անցած դարի 80-ականներին էր առաջացել, ու այդ ժամանակվանից սկսած այդ հարցի շուրջ բանավեճերը մշտապես շարունակվում են։
Պարզաբանող գրության մեջ շեշտվում է, որ օրինագիծը սահմանում է հուղարկավորման անհրաժեշտությունը, բայց չի նշում որոշակի ժամկետներ, ինչը թույլ է տալիս հաշվի առնել քաղաքական իրավիճակը, սոցիալական տրամադրությունները, նաեւ բոլոր շահագրգիռ կողմերի տեսակետները։
Հեղինակները նշում են, որ Ռուս ուղղափառ եկեղեցին «համարում է, որ Լենինի աճյունն, անկասկած․ պետք է հողին հանձնվի ու երկիրը այդ հարցում կես դարով ուշացել է» ։ Պատգամավորները մտադիր են իրավական դաշտ ստեղծել ոչ միայն Լենինի, այլեւ մյուս հայտնի պատմական գործիչների մարմինների հետագա վերահուղարկավորության համար։
Մինչդեռ Կոմկուսի առաջնորդ Գենադի Զյուգանովի կարծիքով Հոկտեմբերյան հեղափոխության 100-ամյակի ֆոնին Լենինին հուղարկավորելու մասին խոսակցությունները սադրանք են։

В Госдуму РФ  внесены поправки ЛДПР о захоронении останков Владимира Ленина. В КПРФ назвали это провокацией, в «Единой России» сказали, что реализация идеи может привести к расколу в обществе, передает «РГ».
Порядок, сроки и место перезахоронения останков Владимира Ильича Ульянова (Ленина) определяются правительством РФ с учетом предложений межведомственной комиссии, значится в тексте поправок. Авторы отмечают, что вопрос о перезахоронении останков Ленина возник еще в начале 80-х годов прошлого века, с тех пор эта дискуссия разгорается в российском обществе практически каждый год.
В пояснительной записке подчеркивается, что законопроектом устанавливается сама необходимость перезахоронения, но не указываются конкретные сроки, что позволяет учесть политическую ситуацию, социальные настроения, а также мнение всех заинтересованных сторон.
Авторы утверждают, что Русская православная церковь «считает, что, безусловно, останки В.И. Ленина должны быть преданы земле и страна "опоздала с этим на четверть века"». На самом деле, ранее в РПЦ заявляли о необходимости захоронить пребывающее в Мавзолее у кремлевской стены тело Владимира Ленина, когда для этого будет достаточно предпосылок.
Депутаты хотят создать правовое поле для последующего перезахоронения не только тела Владимира Ильича Ленина, но и других известных исторических деятелей.
Между тем лидер Компартии РФ Геннадий Зюганов назвал провокацией разговоры о перезахоронении Владимира Ленина в год 100-летия Октябрьской революции.