Փհենյանը պատրաստ է տոտալ պատերազմով պաստախանել տոտալ պատերազմին, եթե ԱՄՆ-ն մարտական գործողություններ ձեռնարկի Հյուսիսային Կորեայի դեմ։ Այս մասին հայտնել է Ռուսաստանում ԿԺԴՀ դեսպանատան պաշտպանության հարցերով հավատարմատար Կիմ Յոն Մինը, Կորեական ժողովրդական բանակի ստեղծման 85-րդ տարեդարձի կապակցությամբ կազմակերպված ընդունելության ժամանակ, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
«Եթե նրանք անմիտ սադրանք ձեռնարկեն, կորեական ուժերը կործանարար հարված կհասցնեն ու տոտալ պատերազմով  կպատասխանեն տոտալ պատերազմին, միջուկային հարվածով՝ միջուկային պատերազմին»,- ասել է դիվանագետը
«Նրանք անմիտ միջուկային պատերազմ են ձեռնարկում հանրապետության դեմ ու առաջացնում պատերազմական վտանգավոր իրավիճակ»,- հավելել է Կիմ Յուն Մինը։
Կորեական թերակղզու շուրջ լարվածությունը սրվել է վերջին ամիսներին՝ Փհենյանի իրականացրած հրթիռային փորձարկումների ու միջուկային հնարավոր փորձարկման մասին լուրերի պատճառով։ ԱՄՆ-ն հայտնել է, որ չի բացառում Փհենյանի դեմ ռազմական տարբերակը։

Пхеньян готов ответить тотальной войной на тотальную войну, если США развяжут боевые действия в отношении Северной Кореи. Об этом заявил на приеме по случаю 85-й годовщины со дня создания Корейской народной армии атташе посольства КНДР в РФ по вопросам обороны Ким Ён Мин, передает РИА Новости
«Если они совершат безрассудную провокацию, корейские революционные силы нанесут сокрушительный удар и ответят тотальной войной на тотальную войну, ответят ядерной войне ядерным ударом нашего стиля», — сказал дипломат.
«Они занимаются махинациями и развязыванием безумной ядерной войны против республики и вызывают чреватое взрывом опасное положение войны», — добавил Ким Ён Мин.
Напряженность вокруг Корейского полуострова особенно возросла в последние месяцы в связи с рядом ракетных испытаний КНДР и слухами о возможном новом ядерном испытании. США заявляют, что не исключают военного варианта действий против КНДР, но при этом намерены сосредоточиться на экономическом давлении на Пхеньян с помощью санкций.