Թուրքիայի ՌԾՈՒ-ի սպառազինությունը համալրվել է հայրենական արտադրության Bayraktar դեսանտակին նավով, որը կառուցվել է LST (Landing Ship Tank) ծրագրի շրջանակում: Այս մասին գրում է Anadolu-ն:
Ազգային անվտանգության նախարար Ֆիքրի Իշիկը հայտարարել է, որ Թուրքիան այն 10 երկրների թվում են, որոնք կարող են սեփական ուժերով ռազմանավեր նախագծել եւ կառուցել:
2011 թվականին Թուրքիայի պաշտպանական արդյունաբերության քարտուղարությունը պայմանագիր է ստորագրել HAVELSAN թուրքական ընկերության հետ LST ծրագրի իրականացման մասին, որի շրջանակում ծրագրվում է երկրի ՌԾՈՒ-ի համար նավեր կառուցել:
Bayraktar-ն առաջինն է երկու նավերից, որը կառուցվել է այդ նախագծի շրջանակում: Այն կարող է դիմակայել ատոմային, կենսաբանական եւ քիմիական հարձակումներին: Նավը 71%-ով հագեցած է թուրքական տեխնոլոգիաներով:

На вооружение ВМС Турции поступил десантный корабль-амфибия отечественного производства Bayraktar, построенный в рамках проекта LST (Landing Ship Tank), передает Anadolu.
Министр национальной безопасности Фикри Ишик, выступая на церемонии передачи судна, заявил, что Турция входит в число 10 стран мира, которые в силах собственными силами спроектировать и построить военные суда.
В 2011 году секретариат оборонной промышленности Турции подписал соглашение с турецкой компанией HAVELSAN о реализации проекта LST, в рамках которого планировалось строительство кораблей-амфибий для ВМС страны.
Bayraktar — первый из двух кораблей, построенный в рамках этого проекта. Он способен противостоять атомным, биологическим и химическим атакам. Длина судна — 139, ширина — 19,6 метра, водоизмещение — 7254 тонны. Корабль на 71% оборудован турецкими технологиями.