Սերբական Հանրապետության նախագահ Միլորադ Դոդիկը հրաժարվել է սեղմել ԱՄՆ դեսպան Մորին Կորմակի ձեռքը Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ընթացքում Յասենովեց համակենտրոնացման ճամբարում նացիզմի զոհերի հիշատակին կազմակերպված սգո արարողության ժամանակ, հայտնել է Blic թերթը։
Պարբերականը նշել է, որ սգո արարողության ժամանակ նախագահ Դոդիկը սեղմել է բոլորի՝ նույնիսկ իր քաղաքական ընդդիմախոսների ձեռքերը։ «Բայց երբ նրան ձեռք է մեկնել դեսպան Կորմակը, նա անտեսել է դեսպանին»։
Ավելի վաղ ԱՄՆ Ֆինանսների նախարարությունը հայտնել էր, որ պատժամիջոցներ է սկսում Դոդիկի դեմ՝ գործադիր հրամանի հիման վրա, որը թույլ է տալիս «պատժամիջոցներ սահմանել այն անձանց ու կազմակերպությունների դեմ, որոնք խափանում են կամ կարող են խափանել 1995-ի շրջանակային խաղաղ համաձայնագիրը։ Վաշինգտոնի կարծիքով Դոդիկը ակտիվ խոչընդոտում էր տվյալ փաստաթղթի իրականացմանը։ Ի պատասխան՝ Դոդիկը հայտնել է, որ հպարտ է սահմանված պատժամիջոցների կապակցությամբ, քանի որ դրանք հաստատում են, որ ինքը հրաժարվել է սակարկել Սերբական Հանրապետության շահերով՝ չնայած ԱՄՆ-ի ճնշմանը։ Նրա կարծիքով, իր դեմ պատժամիջոցները սահմանվել են ԱՄՆ-ի հեռացող վարչակազմի կողմից՝ Կորմակի անձնական վրեժխնդրության պատճառով, որը ապարդյուն փորձել է նրա վրա ճնշում գործադրել։
Յասենովեցը 1941-ին ստեղծված մահվան ճամբարների համակարգ էր, որը տեղակայված էր Անկախ խորվաթական պետության տարածքում՝ Զագրեբից 60 կմ հեռավորության վրա ։ Տարբեր գնահատականներով խորվաթները այնտեղ սպանվել են 83 հազարից մինչեւ 700 հազար սերբեր, հրեաներ ու գնչուներ։

Президент Республики Сербской (входит в Боснию и Герцеговину, БиГ) Милорад Додик отказался пожать руку послу США в БиГ Морин Кормак на траурной церемонии в память жертв нацизма и хорватского усташства в ходе Второй мировой войны в концлагере Ясеновац, сообщает ТАСС   со ссылкой на газету Blic.
Издание отметило, что на траурной церемонии в Доньей Градине президент Додик пожал руки всем, даже своим политическим оппонентам - председателю президиума Боснии и Герцеговины Младену Ивановичу и председателю Партии демократического прогресса Бориславу Бореновичу, «однако когда ему протянула руку посол Кормак, он ее проигнорировал».
Ранее минфин США объявил о введении санкций против Додика на основании исполнительного указа, позволяющего «вводить санкции против лиц и организаций, которые подрывают или могут подорвать рамочное мирное соглашение от 1995 года» (Дейтонские соглашения). По мнению Вашингтона, Додик «активно препятствовал» реализации данного документа. В ответ Додик заявил, что горд введенными санкциями, поскольку они подтверждают, что он отказался торговать интересами Республики Сербской, несмотря на давление США. По его мнению, санкции были введены против него уходящей администраций США из-за личной мести Кормак, которая безуспешно пыталась оказывать на него давление.
Ясеновац (хорв. Jasenovac) - созданная усташами в мае 1941 года система лагерей смерти, которая располагалась на территории Независимого хорватского государства (НГХ), в 60 км от Загреба. Ясеновац был самым крупным лагерем смерти НГХ. По разным оценкам, хорватскими усташами в нем были убиты от 83 тысяч до более 700 тысяч сербов, евреев и цыган.