Իրաքի Զինված ուժերը հույս ունի «Իսլամական պետություն» խմբավորումից Մոսուլի ազատագրման գործողությունն ավարտել մինչեւ Ռամադանի սկսվելը, որն այս տարի համընկել է մայիսի 27-ին: Այս մասին հայտարարել է Իրաքի ԶՈւ գլխավոր շտաբի պետ Օսման ալ-Հանիմին, փոխանցում է Euronews-ը:
Մոսուլի գրոհը շարունակվում է 2016 թվականի հոկտեմբերի 17-ից: Մարտի սկզբից քաղաքի արեւմտյան հատվածը, որտեղ շարունակում են պաշտպանվել ԻԼԻՊ-ի գրոհայինները, լիակատար շրջապատման մեջ է: Ներկայումս կառավարության վերահսկողության տակ է արեւմտյան Մոսուլի գրեթե երեք քառորդ մասը:
Գոծողության մեկնարկից ի վեր քաղաքը, որի բնակչությունը մինչեւ հակամարտության սկսվելը կազմել է 1,5 մլն մարդ, լքել է մոտ 500 հազար բնակիչ: Նրանց տեղակայում են ժամանակավոր ճամբարներում:
Քաղաքում է մնացել մոտ կես միլիոն մարդ: Ռմբակոծությունների հետեւանքով զոհված խաղաղ բնակիչների թիվը դեռեւս հաստատված չէ:

The Iraqi armed forces plan to complete the liberation of Mosul from the Islamic State group by the beginning of Ramadan, which will be celebrated on May 27 this year.
Chief of General Staff of Iraqi Armed Forces, Osman al-Ghanimi, stated the aforementioned on Saturday, Euronews reports.
Retaking of Mosul has been underway since 17 October 2016. Since early March, the part of the city, where the ISIS fighters stand on the defensive, has been completely surrounded. Currently, almost three fourth of western Mosul has appeared under the control of the government.
500,000 people left Mosul since the beginning of the operation of the city, whose population amounted to almost 1.5 million before the beginning of the conflict. They are placed in temporary camps.
About half million people remain in the city. The number of peaceful residents, who died as a result of the bombardment, has not yet been ascertained.