Վենեսուելայի նախագահ Նիկոլաս Մադուրոն Իսպանիայի վարչապետ Մարիանո Ռահոյին անվանել է վախկոտ՝ Մադրիդում վենեսուելական մշակութային կենտրոնի շուրջ տեղի ունեցած միջադեպից ու այդ երկրում Վենեսուելայի դեսպանի դեմ իբրեւ տեղի ունեցած ագրեսիայից հետո, հայտնում է ՌԻԱ Նովոստին։
Մադրիդում Վենեսուելայի դեսպան Մարիո Իսեան հայտնել էր, որ իրեն ու դեսպանատան մշակութային կենտրոնում գտնվող մոտ հարյուր մարդու «պատանդ են պահում» շենքի առջեւ բողոքող հարյուրավոր ցուցարարներ։ Իսպանիայի իշխանությունները հերքել են ընդդիմադիրների կողմից Իսեային պատանդ պահելու մասին տեղեկությունը։
«Ռահոյ, դու վախտոկ ես, դու չես կարող թույլ տալ հարձակվել ոչ մի երկրի դեսպանի, Վենեսուելայի դեսպանատան վրա, դա ֆաշիզմ է»,-հայտնել է Մադուրոն VTV-ի հեռուստաեթերում։ Վենեսուելայի ղեկավարը Իսպանիայի թագավոր Ֆելիպ 6-րդին խնդրել է մանրակրկիտ հետաքննել միջադեպը։
Մադրիդում վենեսուելյան կենտրոնի շուրջ իրադարձությունները Մադուրոն բացատրել է նաեւ միստիկ տեսակետից, տեսնելով դրանում Իսպանիայի նախկին բռնապետ Ֆրանցիսկո Ֆրանկոյի ոգին՝ նախկին բռնապետի աճյունը տեղափոխելու՝ խորհդարանի մտադրության կապակցությամբ։ «Եվ դուրս է եկել գերեզմանից Ֆրանկոյի ոգին, որպեսզի հարձակվի Վենեսուելայի դեսպանատան վրա»,-ասել է Մադուրոն։

Президент Венесуэлы Николас Мадуро назвал премьера Испании Мариано Рахоя трусом после инцидента вокруг культурного венесуэльского центра в Мадриде и якобы имевшей место агрессии против посла Венесуэлы в этой стране, передает РИА Новости.
В четверг вечером посол в Мадриде Марио Исеа заявил, что его и еще около сотни человек, находящихся в культурном центре посольства, «удерживают в заложниках» сотни митингующих перед зданием противников Мадуро. Испанские власти опровергли информацию о захвате Исеа в заложники оппозиционерами.
«Рахой, ты трус, ты не можешь позволить нападать на послов ни одной страны, на посольство Венесуэлы, это фашизм», — заявил Мадуро в эфире телеканала VTV. Глава Венесуэлы попросил короля Испании Фелипе VI провести тщательное расследование инцидента.
Глава Венесуэлы обрушился также и на экс-премьера Испании Фелипе Гонсалеса, который попросил не проводить созыв учредительного собрания в Венесуэле, а организовать новые выборы. «Вышел такой Фелипильо Гонсалес, а я думаю, что Фелипильо – это реинкарнация какого-то короля, и, будучи иногда наполовину под кайфом, смотрит на карту и думает, что Венесуэла ему принадлежит, и снова дает нам указания», — приводит слова Мадуро портал Vanguardia.
События в Мадриде вокруг венесуэльского центра Мадуро объяснил и с мистической точки зрения, увидев в этом дух бывшего диктатора Испании Франсиско Франко в связи с намерением парламента перенести останки бывшего диктатора. «И вышел из могилы дух Франко, чтобы напасть на посольство Венесуэлы», — сказал Мадуро.