ՄԱԿ-ի մարոկացի խաղաղապահ է զոհվել Կենտրոնական աֆրիկյան հանրապետությունում խռովարարների հարձակման ընթացքում, խաղաղ բնակիչները նույնպես կարող էին տուժել, ասվում է երկրում ՄԱԿ-ի առաքելության (MINUSCA) հայտարարության մեջ, փոխանցում է ՌԻԱ Նովոստին։
Միջադեպը տեղի է ունեցել Բանգասու քաղաքում։ Ըստ MINUSCA–ի հայտարարության, հարձակման են ենթարկվել խաղաղ բնակիչներն ու առաքելության շարասյունը։ Հարձակումը կազմակերպել էր կոալիցիան, որի անդամներից են նաեւ «Անտիբալակա» աշխարհազորի քրիստոնյա խռովարարները։
«Այս պահին դժվար է գնահատել Բանգասուի իրավիճակը։ Սակայն հավաստի աղբյուրները հաստատել են անհայտ քանակության տուժածների առկայությունը խաղաղ բնակիչների շրջանում»,-ասվում էհայտարարության մեջ ։
Մայիսի 10-ին նույյնպես հայտնել էին ,որ MINUSCA-ի շարասյան վրա հարձակման հետեւանքով հինգ խաղաղապահ է զոհվել։

Миротворец ООН из Марокко погиб в ходе нападения повстанцев в Центральноафриканской республике, могли пострадать мирные жители, говорится в заявлении миссии ООН в стране (MINUSCA), передает РИА Новости
Инцидент произошел в субботу ночью в районе города Бангасу на юго-востоке ЦАР. Согласно заявлению MINUSCA, нападению подверглись мирные жители и конвой миссии. Нападение было организовано коалицией, в которую входят христианские повстанцы из ополчения "Антибалака".
«В данный момент трудно оценить ситуацию в Бангасу. Однако достоверные источники подтвердили неустановленное количество пострадавших среди мирных жителей», — говорится в заявлении.
Ранее девятого мая сообщалось о нападении неизвестных на конвой MINUSCA, в результате чего погибли пять миротворцев. В отряде были военные из Камбоджи и Марокко.