Հայաստանին պետք է ձվի փոշու ու մելանժի (պաստերիզացված սպիտակուցի ու դեղնուց) արտադրամաս։ Այս մասին NEWS.am –ի թղթակցին հայտնել է Հայաստանի թռչնաբույծների միության նախագահ Սերգեյ Ստեփանյանը։
Նախ նման արտադրանքը կարելի է երկար պահպանել։ Երկրորդ, այն թույլ կտա վերամշակել թռչնաբուծական ֆաբրիկաների արտադրանքի ավելցուկը։ Հայաստանի թռչնաբուծարանների ձվերի տարեկան մոտ 15 տոկոսը անպիտան է դառնում վաճառքի համար։
«Մի մասը չեն գնում, մի մասի պիտանելիության ժամկետն է անցնում, մի մասն էլ ապրանքային տեսք չի ունենում՝ կեղեւի վրա ճաքեր կամ կեղտ կա։ Այդ ամենը հեշտությամբ կարելի է վերամշակել ու ավելի լավ վաճառել։ Հետեւաբար կբարձրանան արտադրանքի մեկ միավորից եկամուտները ու կնվազի ձվի ընդհանուր ինքնարժեքը»,- նկատեց նա։
Նման արտադրության ծախսերը բարձր չեն ՝կարելի է տեղավորվել 1․5 մլն եվրոյի մեջ։ Ցավոք, Հայաստանի թռչնաբուծարանները չափից ծանրաբեռնված են հին վարկերով, ու չեն կարող իրենց թույլ տալ նորերը, հայտնեց Ստեփանյանը։ Դրա համար էլ անտոկոս վարկ են խնդրում կառավարությունից։
«Մենք հանդիպել ենք կառավարության հետ ու խնդրել ենք համաներդրողի դերում հանդես գալ։ Իսկ մենք , ՄԻության ձեռնարկություններս, կպարտավորվենք 5 տարում պետությունից հետ գնել նրա մասնակցության մասը»,- նշեց մասնագետը։
Հայաստանում հեղուկ ձվերի հիմնական սպառողները սննդի արտադրություններն են (մսամթերքի,խմորեղենի, պաղպաղակի եւ այլն)։ Մելանժ նրանք տեղում են պատրաստում։ Այլ երկրներում հեղուկ ու փոշի ձուն օգտագործում են խոշոր պետգնումների համար (բանակ եւ այլն) , իսկ հյուսիսային երկրներում ու ռեգիոններում դրանք փոխարինում են թարմ ձուն։

YEREVAN. - Armenia needs a facility specialized in production of egg powder and egg mixture (composed of pasteurized yolk and white).
Chairman of the Union of Poultry Breeders of Armenia, Sergey Stepanyan, told the aforementioned to Armenian News – NEWS.am.
According to him, first of all, such a production can long be preserved. Second, it allows processing the surplus of poultry plants. Annually 15 percent of eggs from Armenia’s poultry plants prove to be unqualified for sale.
“Part of them are not bought, the expiration date passes; others are flawed, having cracks or dirt on the shell. All this will be easily processed and better sold out. This means the incomes from a unit of product will increase and the self-value of eggs will overall drop,” he said.
The cost of such a production is not very high: it is possible to sum it up in 1,5 million euro. Unfortunately, the poultry plants of Armenia are too loaded with old loans to afford new ones, Stepanyan said. That is why they request non-interest earning loan from the Government.
“We met with the Government representatives and requested them to act as a co-investor. And we, Union enterprises, will be obliged to buy out their equity interest of the state in 5 years,” the specialist said.
The main consumers of liquid eggs in Armenia are food industries (meat products, pastry, ice-cream, etc.) Eggs mixtures are prepared on the ground. In other countries, liquid and powder eggs are used for large state procurements (army, etc.), whereas in the northern countries and regions they replace fresh eggs.