Հայաստանին պետք է ձվի փոշու ու մելանժի (պաստերիզացված սպիտակուցի ու դեղնուց) արտադրամաս։ Այս մասին NEWS.am –ի թղթակցին հայտնել է Հայաստանի թռչնաբույծների միության նախագահ Սերգեյ Ստեփանյանը։
Նախ նման արտադրանքը կարելի է երկար պահպանել։ Երկրորդ, այն թույլ կտա վերամշակել թռչնաբուծական ֆաբրիկաների արտադրանքի ավելցուկը։ Հայաստանի թռչնաբուծարանների ձվերի տարեկան մոտ 15 տոկոսը անպիտան է դառնում վաճառքի համար։
«Մի մասը չեն գնում, մի մասի պիտանելիության ժամկետն է անցնում, մի մասն էլ ապրանքային տեսք չի ունենում՝ կեղեւի վրա ճաքեր կամ կեղտ կա։ Այդ ամենը հեշտությամբ կարելի է վերամշակել ու ավելի լավ վաճառել։ Հետեւաբար կբարձրանան արտադրանքի մեկ միավորից եկամուտները ու կնվազի ձվի ընդհանուր ինքնարժեքը»,- նկատեց նա։
Նման արտադրության ծախսերը բարձր չեն ՝կարելի է տեղավորվել 1․5 մլն եվրոյի մեջ։ Ցավոք, Հայաստանի թռչնաբուծարանները չափից ծանրաբեռնված են հին վարկերով, ու չեն կարող իրենց թույլ տալ նորերը, հայտնեց Ստեփանյանը։ Դրա համար էլ անտոկոս վարկ են խնդրում կառավարությունից։
«Մենք հանդիպել ենք կառավարության հետ ու խնդրել ենք համաներդրողի դերում հանդես գալ։ Իսկ մենք , ՄԻության ձեռնարկություններս, կպարտավորվենք 5 տարում պետությունից հետ գնել նրա մասնակցության մասը»,- նշեց մասնագետը։
Հայաստանում հեղուկ ձվերի հիմնական սպառողները սննդի արտադրություններն են (մսամթերքի,խմորեղենի, պաղպաղակի եւ այլն)։ Մելանժ նրանք տեղում են պատրաստում։ Այլ երկրներում հեղուկ ու փոշի ձուն օգտագործում են խոշոր պետգնումների համար (բանակ եւ այլն) , իսկ հյուսիսային երկրներում ու ռեգիոններում դրանք փոխարինում են թարմ ձուն։

Армении нужен цех по производству яичного порошка и меланжа (пастеризованного белка и желтка). Об этом заявил корреспонденту Новости Армении – NEWS.am председатель Союза птицеводов Армении Сергей Степанян.
Во-первых, такую продукцию можно долго хранить. Во-вторых, она позволяет перерабатывать излишки продукта птицефабрик. В год около 15% яиц с птицефабрик Армении оказываются негодными к продаже как столовые.
«Что-то не купили, годность проходит, что-то – некондиционное: трещины или грязь на скорлупе. Это всё будет легко перерабатываться и лучше продаваться. А значит, повысятся доходы с единицы продукции и упадёт себестоимость яиц в целом», - заметил он.
Стоимость такого производства не очень высока – уложиться можно в 1,5 млн евро. К сожалению, птицефабрики Армении слишком загружены старыми кредитами, чтобы позволить себе новые, заявил Степанян. Поэтому беспроцентный кредит просят у правительства.
«Мы встречались с правительством и попросили выступить соинвестором. А мы, предприятия Союза, обязуемся за 5 лет выкупить у государства его долевое участие», - отметил специалист.
Основные потребители жидких яиц в Армении – пищевые производства (мясопродукты, выпечка, мороженое и др). Меланж они делают на месте. В других странах жидкие и порошковые яйца используют для крупных госзакупок (армия и др.), а в северных странах и регионах они заменяют свежие яйца.