Վրաստանում բնական գազի գինը կվերադառնա նախկին նիշին։ Մասնագետներն ասում են, որ ներկա սակագինը կբարձրանա 5 թեթրիով, հայտնում է «Վրաստան օնլայնը»։
«Ռեզոնանս» թերթը հայտնում է, որ կառավարությանը սակագնային հայտ են ներկայացրել չորս ընկերություններ՝ «Գազի փոխադրման ընկերությունը», SOCAR Georgia Gas-ը, «Գրուզգորգազը» ու «Կազտրանսգազը»։ Գազի թանկացումը կապակցված է վերջին տարիներին լարիի փոխարժեքի փոփոխության ու  ընկերությունների ներդրումների հետ։ Կառավարությունն այս հարցի շուրջ դեռ մեկնաբանություններ չի տվել։ Թերթի տեղեկություններով՝ ընկերությունների ներկայացրած փաստաթղթերի հիմնական մասն արդեն ուսումնասիրված է։
Մասնագետների խոսքով՝ բնական գազի սակագինը կբարձրանա 5 թեթրիով։  «Ճիշտ է, դա փոքր փոփոխություն է, բայց աղքատ բնակչության համար այդ փոփոխությանը դիմանալը դժվար կլինի։ Նրանց համար դժվար է վճարել նաեւ գործող սակագնով, հատկապես ձմռանը։ Փոփոխությունները անխուսափելի են ու գինն իրական է լինելու, քանի որ սակագնի մեջ արտացոլված են ոչ միայն լարիի փոխարժեքը, այլեւ ընկերությունների ներդրումները, որոնք բավականին զանգվածային են։ Շատ ժամանակ է անցել այն օրից, երբ վրացական շուկայում տեղի են ունեցել արժույթի փոխարժեքի հետ կապված փոփոխություններ։ Այդ ժամանակահատվածում գազի սակագինը չի բարձրացել»,- ասում է տնտեսագետ Էմզար Ջգերենայան։
«Ես համարում եմ, որ պետք է վերացնել սոցիալական գազի թեման։ Պետք չէ սուբսիդավորել հարուստներին, ու այս հարցում ինձ հետ շատերը կհամաձայնեն։ Բնակչության ցածր վճարվող խավը պետք է ստանա սուբսիդավորում, իսկ հարուստները՝ ոչ»,- շարունակել է նա։

В Грузии цена на природный газ вернется к старой отметке. Специалисты говорят, что нынешний тариф повысится на 5 тетри, передает «Грузия-On-line»
Как сообщает газета «Резонансы», тарифную заявку правительству представили четыре компании - «Компания по транспортировке газа», SOCAR Georgia Gas, «Грузгоргаз» и «Казтрансгаз». Подорожание газа связано с курсом лари и инвестициями компаний в последние годы. В правительстве по этому вопросу пока никаких комментариев не делают. По информации газеты, основная часть документации, представленной компаниями, уже изучена.
Специалисты говорят, что цена на природный газ повысится на 5 тетри. «Правда, это небольшое изменение, но бедному населению это изменение будет тяжело перенести. Им тяжело платить и по действующему тарифу, особенно зимой. Изменения неизбежны и цена будет реальной, так как в тарифе будет отражен не только курс лари, но и инвестиции компаний, которые довольно масштабны. Прошло много времени с тех пор, как на грузинском рынке произошли изменения, связанные с валютным курсом. В этот период тариф на газ не увеличивался», - говорит экономист Эмзар Джгереная.
«Я считаю, что нужно снять тему социального газа. Не нужно субсидировать богатых, и в этом со мной многие согласятся. Низкооплачиваемый слой населения должен получать субсидию, а богатые - нет», - продолжил он.