Հայաստանի էներգետիկան ազատ է ներդրումների համար։ Այս մասին NEWS.am–ի թղթակցին հայտնել է տնտեսական զարգացման ու ներդրումների նախարար Սուրեն Կարայանը։
Նրա խոսքով աշխատանքի թույլատվությունը ու էներգետիկայի սակագները սահմանում է անկախ կարգավորողը, ինչպես բազմաթիվ այլ զարգացած երկրներում։ Բայց արհեստական խոչընդոտներ ոչ մեկի աշխատանքի համար չեն ստեղծվում։ «Ոլորտը մրցունակ է ու բաց աշխատանքի ու ներդրումների համար՝ թե հայկական, թե արտասահմանյան։»,- հավելել է Կարայանը։
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ Հայաստանում ԱՄՆ դեսպան Ռիչարդ Միլզը ներկայացրել է Հայաստանի էներգետիկ ենթակառուցվածքների ու բնական ռեսուրսների նախարարության գնահատականը, որով հանրապետության վերականգնվող էներգետիկայում կա 8 մլրդ դոլարի ներդրումների ներուժ։

Энергетика Армении открыта для инвестиций. Об этом заявил корреспонденту новости Армении – NEWS.am министр экономического развития и инвестиций Армении Сурен Караян.
По его словам, разрешения на работу и тарифы в энергетике устанавливает независимый регулятор, как и во многих развитых странах. Но искусственных препятствий для работы никому не создаётся. «Отрасль конкурентна и открыта для работы и инвестиций – и армянских, и зарубежных», - добавил  Караян.
Напомним, что ранее посол США в Армении Ричард Миллс привёл оценку Министерства энергетических инфраструктур и природных ресурсов Армении, по которой в возобновляемой энергетике республики есть потенциал для инвестиций в $8 млрд.