2016 թվականին Հայաստանի ընտանիքները ավելի քիչ մասնավոր տրասֆերտներ են ստացել: Այս մասին նշված է 2016-ին Հայաստանի մակրոտնտեսական իրավիճակի նկարագրության մեջ, որը կցված է պետական բյուջեի կատարման հաշվետվությանը: Հաշվետվության քննարկումը հունիսի 26-ին սկսվել է ԱԺ մշտական հանձնաժողովներում:
Այսպես` 2016 թվականին տրանսֆերտները կրճատվել են 8,6 տոկոսով` շարունակելով նախորդ տարիների միտումները: ՀՆԱ-ի հետ հարաբերակցությամբ տրանսֆերտները կազմել են 9,4 տոկոս` մոտենալով 2000 թվականի ռեկորդային ցածր ցուցանիշին:
Նշենք, որ 2016 թվականին մասնավոր տրանսֆերտների զուտ հոսքը (ֆիզիկական անձանց փոխանցումները` սահմանին փոխանցման համար պահումով) կազմել է 556,5 մլն դոլար: Այսուհանդերձ, այս ցուցանիշը զգալիորեն փոքր է, քան 2014 թվականին (համեմատության համար` 2012 թվականին միայն Ռուսաստանից ստացվել են 1 մլրդ 393 մլն դոլարի տրանսֆերտներ):

В 2016 году семьи Армении получили ещё меньше частных трансфертов. Об этом говорится в описании макроэкономической ситуации Армении в 2016 году, приложенной к отчёту о выполнении госбюджета. Обсуждение отчёта началось 26 июня в постоянных комиссиях парламента Армении.
Так, в 2016 году трансферты сократились на 8,6%, продолжив  тенденцию предыдущих двух лет. В соотношении к ВВП трансферты составили 9,4%, приблизившись к рекордно низкому показателю 2000 года.
Отметим, что в 2016 году чистый приток частных трансфертов (переводы физическим лицам за вычетом переводов за границу) составил $556,5 млн. Тем не менее, этот показатель намного ниже, чем до 2014 года  (для сравнения: в 2012 году  трансфертов только из России было получено в размере $1 млрд. 393 млн.).