Աստանայում ԵԱՀԿ Խորհրդարանական Վեհաժողովի նիստում ծրագրվում է ձգձգված հակամարտությունների վերաբերյալ փասաթղթի նախագիծ ընդունել: Այդ մասին հայտարարել է կազմակերպությունում թուրք ներկայացուցիչ Քանան Քալսընը:
«Քննարկվելու են ձգձգված հակամարտությունները, այդ թվում՝ ղարաբաղյանը: Քննարկումների արդյունքում մենք ծրագրում են ԵԱՀԿ անդամ-պետությունների տարածքում ձգձգված հակամարտությունների վերաբերյալ փաստաթղթի նախագիծ ընդունել»,- ասել է Քալսընը:
«Ձգձգված հակամարտությունների հարցը շատ բարդ է եւ դրանք հարկ է քննարկել քայլ առ քայլ, որպեսզի վերականգնվի վստահությունը հակամարտող կողմերի ժողովուրդների միջեւ»,- ասել է նա:

The OSCE Parliamentary Assembly is meeting in Astana today and is expected to adopt a project on protracted conflicts, First General Political Affairs and Security Committee Vice Chairman Canan Kalsin told Trend News agency.
“The meeting will consider protracted conflicts, including Nagorno-Karabakh. After the discussions, we plan to adopt a draft resolution on protracted conflicts in OSCE member states,” she said.
“Issues of protracted conflicts are very complex, and should be considered step-by-step to restore confidence between the peoples of the conflicting parties,” Kalsin stressed.
The meeting is taking place on the eve of the OSCE Summit, scheduled for December 1-2.
OSCE Parliamentary Assembly President Petros Efthymiou is leading a delegation that includes representatives of more than 20 member countries.