Անցյալ տարի նախագահական ընտրություններում Դոնալդ Թրամփին պարտված Հիլարի Քլինթոնը կարծում է, որ նախընտրական արշավի ժամանակ իր թույլ տված ամենամեծ սխալը աշխատանքային նամակագրության համար անձնական էլեկտրոնային փոստի օգտագործումն էր: Այս հարցի վերաբերյալ իր կարծիքը նա հայտնել է CBS-ի հետ հարցազրույցում, որը եթեր է թողարկվել կիրակի: Այն մեծ մասամբ վերաբերում էր նրա նոր գրքի առաջիկա հրատարակմանը:
«Կարծում եմ, որ իմ ամենամեծ սխալը անձնական էլեկտրոնային փոստի օգտագործումն էր: Ես այս մասին նախկինում էլ եմ ասել եւ հիմա էլ եմ ասում՝ դրա համար պատասխանատվությունը ես եմ կրում: Դա այնքան բացասական լույսի ներքո ներկայացվեց, որ ես չէի կարող դրանից թաքնվել»,- ասել է նա:
Նախընտրական արշավի ժամանակ Քլինթոնի շուրջ բռնկվել է «փոստային սկանդալ»՝ կապված իր կողմից տան համակարգիչն անթույլատրելիորեն ծառայողական, այդ թվում՝ գաղտնի նամակագրության համար օգտագործելու հետ: Անցյալ տարվա հուլիսին ՀԴԲ տնօրեն Ջեյմս Քոմին հայտարարել էր, որ իր գերատեսչությունը հիմքեր չի հայտնաբերել Քլինթոնին մեղադրանք ներկայացնելու համար: Հոկտեմբերի 28-ին նա հայտնել էր,որ քննությունը վերսկսվում է նոր բացահայտված հանգամանքների հիմքով: Վերջապես՝ նոյեմբերի 6-ին նա ծանուցում էր տարածել այն մասին, որ լրացուցիչ ստուգումն ավարտվել է, եւ Քլինթոնի դատաիրավասության ենթակա չլինելու եզրակացությունն անփոփոխ է մնում:
Սակայն ՀԴԲ-ին զուգահեռ՝ Կոնգրեսն ամբողջ ժամանակ սկանդալի սեփական քննություն է անցկացրել: Դրանից զատ, երկրի նախկին առաջին տիկինը քննության վերսկսումն անվանել է ընտրություններում իր պարտության պատճառը:
Քլինթոնի հուշերի՝ «Ի՞նչ է տեղի ունեցել» (What Happened) գիրքը լույս կտեսնի սեպտեմբերի 12-ին եւ կդառնա նրա երրորդ հրապարակումը: Առաջին՝ «Կենդանի պատմություն» (2003) գրքում Քլինթոնը նկարագրում է որպես առաջին տիկին Սպիտակ տանն անցկացրած տարիները: Երկրորդ՝ «Դժվար ընտրություն» (2014) գրքում նա ներկայացնում է 2007-2013 թվականների իրադարձությունները:

Бывший госсекретарь США Хиллари Клинтон, проигравшая прошлогодние президентские выборы Дональду Трампу, считает, что самой большой ошибкой, которую она допустила во время предвыборной кампании, стало использование личной электронной почты для рабочей переписки. Своим мнением на этот счет она поделилась в интервью телекомпании CBS, вышедшем в эфир в воскресенье, 10 сентября. Оно преимущественно касается предстоящего выхода в свет ее новой книги.
«Полагаю, что самой большой моей ошибкой было использование личной электронной почты. Я говорила это раньше и скажу сейчас: ответственность за это несу я. Это было преподнесено в столь негативном ключе, что я не могла от этого скрыться, это никогда не прекращалось», - сказала она, передает ТАСС.
Книга воспоминаний Клинтон «Что произошло?» (What Happened) будет выпущена 12 сентября и станет ее третьей публикацией. В первой книге «Живая история» (2003) Клинтон описывает годы, проведенные ею в Белом доме в качестве первой леди. Вторая книга «Трудный выбор» (2014) повествует о событиях 2007-2013 годов.
Во время предвыборной кампании вокруг Клинтон возник «почтовый скандал», связанный с несанкционированным использованием ею домашнего компьютера для служебной переписки, в том числе секретной. В июле прошлого года директор ФБР Джеймс Коми объявил, что его ведомство не нашло оснований для предъявления Клинтон обвинений. 28 октября он сообщил, что расследование возобновляется в свете вновь открывшихся обстоятельств. Наконец, 6 ноября он распространил уведомление о том, что дополнительная проверка окончена и вывод о неподсудности Клинтон остается в силе.