Ռուսաստանում ամերիկացի դիվանագետների տեղաշարժը կարող է սահմանափակվել, եթե ամերիկյան կողմը դիմի նման քայլերի ռուս դիվանագետների նկատմամբ, հայտնել է Ռուսաստանի ԱԳ փոխնախարար Սերգեյ Ռյաբկովը։
Երկուշաբթի նա Հելսինկիում խորհրդակցություն է ունեցել ԱՄՆ պետքարտուղարի տեղակալ Թոմաս Շենոնի հետ։ Բանակցությունները վերաբերել են երկկողմանի հարաբերությունների խնդրահարույց հարցերին, այդ թվում դիվանագիտական ներկայացուցչությունների գործունեությանը։
«Այդ հարցին մեր մոտեցման միակ գլխավոր ու անփոփոխելի սկզբունքը հավասարությունն է։ Եթե մեր հանդեպ ինչ-որ բան են կրճատում ու սահմանափակում, ուրեմն նույն ձեւով կկրճատվեն ու կսահմանափակվեն ամերիկացի դիվանագետների հնարավորությունները՝ Ռուսաստանում տեղաշարժվելու հարցում։ Բայց ես չեմ կարող ավելի որոշակի քննարկել այս հարցերը»,- ասել է Ռյաբկովը։

Американские дипломаты могут быть ограничены в передвижении по РФ, если американская сторона прибегнет к подобным шагам в отношении российских дипломатов, заявил РИА Новости замглавы МИД России Сергей Рябков.
В понедельник он провел в Хельсинки консультации с замгоссекретаря США по политическим вопросам Томасом Шенноном. Переговоры касались проблемных аспектов в двусторонних отношениях, в том числе функционирования диппредставительств.
«Единственный главный и неотменимый принцип нашего подхода к этому вопросу — это паритет. Если нам что-то сокращают и в чем-то ограничивают, значит подобным образом будут ограничены и сокращены возможности для американских дипломатов нормально перемещаться по России. Но конкретику я обсуждать не могу», — сказал Рябков.