ԱՄՆ Հյուսիսային Կարոլինայի Ֆորտ Բրագ ռազմակայանում կայացել են դասալքության մեջ մեղադրվող Բոուի Բերգդալի դատալսումները։ Լսումների ընթացքում Բերգդալն իրեն մեղավոր է ճանաչել դասալքության եւ թշնամու նկատմամբ հանցավոր վարքի մեջ։
Նա նաեւ կասկած է հայտնել, թե քննությունն իր հանդեպ արդար կլինի, հատկապես իր մասին նախագահ Թրամփի հայտարարությունից հետո։ Թրամփը նախընտրական քարոզարշավի ընթացքում Բերգդալին դավաճան էր անվանել եւ ասել, թե հին ժամանակներում սերժանտին կախաղան կբարձրացնեին։
2009-ին Բերգդալը ծառայում էր Աֆղանստանում, 501-րդ դեսանտային գնդում։ Հունիսին նա անհայտ պատճառներով լքել էր ծառայության վայրը, ապա գերի ընկել թալիբների ձեռքը։ Հինգ տարվա բանակցություններն ապարդյուն էին եղել, Բերգդալը մի քանի անգամ փորձել էր փախչել, սակայն անհաջող։ Նրան ազատելու գործողության ժամանակ վեց զինվոր էր սպանվել։ 2014թ. նախագահ Օբաման Բերգդալին փոխանակեց Գուանտանամոյի հինգ ազդեցիկ բանտարկյալների հետ։ Պենտագոնի այդ որոշումը լուրջ քննադատության արժանացավ հանրապետականների կողմից։ Բանն այն է, որ Fox News-ի թղթակիցներ Մեգին Քելլին եւ Ջեյմս Ռոզենը պարզել էին, թե Բերգդալը իսլամ է ընդունել եւ ահաբեկիչներին գաղտնի տեղեկություններ հայտնել։ Պարզել էին նաեւ, որ նա ինքնակամ է լքել ռազմակայանը։ Բերգդալը դա ժխտում էր, նշում, թե իր հետ անմարդկային կերպով են վարվել թալիբները։
Զինվորական փաստաբան Թերենս Ռասելը հայտնել է, թե Բերգդալին կտտանքների են ենթարկել, ինչի արդյունքում էլ նա գաղտնիքներ է հայտնել թալիբներին։ Այդուհանդերձ, փորձագետները չեն բացառում, որ Բերգդալին կարող են ազաատզրկման դատապարտել։

Сержант армии США Боуи Бергдал признал себя виновным в дезертирстве и преступном поведении по отношению к врагу. До признания Бергдал выразил сомнения в том, что судебное разбирательство над ним будет справедливым в связи с предвыборными заявлениями Дональда Трампа. Он вспомнил слова на тот момент кандидата в президенты, который назвал сержанта «предателем» и заявил, что он был бы казнён в «старые времена», перед USA.one.
В 2009 году Бергдал служил в 501-м парашютно-десантном полке, в составе которого попал в Афганистан. В июне того же года по неизвестным причинам он покинул свой боевой пост и был захвачен талибами. В течение пяти лет пребывания в плену Бергдал несколько раз пытался сбежать, но безуспешно. Переговоры по его освобождению были длительными и спорными среди должностных лиц США.
В 2014 году в Гуантанамо-Бэй Бергдаля обменяли на пять очень ценных узников Талибана. Это решение Пентагона подверглось жёсткой критике со стороны республиканцев, а особенно Трампа, который собирался идти на предстоящие выборы в президенты. Он грубо высказался по отношению к узнику, назвав его «мусором» и даже посоветовал его казнить.
Корреспонденты Fox News Мегин Келли и Джеймс Розен в год освобождения Бергдаля сообщили о «секретных документах», которые якобы доказывают, что военный «проявил привязанность» к своим похитителям, обратился в ислам и стал моджахедом. Солдат это всячески отрицал, рассказывая об ужасных пытках, которые ему довелось пережить.
Во время слушания Бергдал признал, что покинул базу без разрешения, что можно расценивать, как дезертирство. В этом месяце будет ещё одно слушание по его делу, где должны рассмотреть вопрос о серьёзных ранениях военных, которые занимались поисками сержанта-заложника. Защита Бергдаля утверждает, что он не может нести ответственность за длинную цепочку событий, которая включает в себя решения других людей о том, как вести поиски.